Mekanın dijital teknoloji ile arasındaki ilişki: İnteraktif yüzeyler
The relation of space with digital technology: Interactive surfaces
  1. Tez No: 283051
  2. Yazar: GÜLHİS DUYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YEŞİM KÖSTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısıyla birlikte hızla gelişen bilgisayar ve dijital iletişim araçları gündelik yaşantının ve deneyim alanı olarak `mekan' kavramının da değişimine neden olmuştur. Teknolojinin bu hızlı gelişimi, daha önceki süreçlerde yaşanan, üretim biçimi ve araçlarındaki kırılmalardan farklılaşmaktadır. Bunun en baskın nedeni bu gelişimin fiziki gerçekliğiyle beraber, ikinci bir gerçeklik ortamı olarak sanallığı da öne çıkarmasıdır.Çalışma kapsamında, fiziki ve sanal gerçeklik kavramlarının beden ve mekan devingenliğindeki yeri araştırılacak; kavramsal ve yapısal anlamda nasıl bir değişime zemin hazırladığı, sonraki sürece nasıl etkileyeceği tartışılacaktır.İkinci bölümde bedenin mekanı nasıl deneyimlediği ve mekanın algıyı nasıl etkilediği araştırılacaktır. Teknolojinin hız kazanması ile yeni yaşam pratiklerinin oluşması 21. yüzyıl dünyasının ancak ampirik verilerle anlaşılmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla beden ve mekanın bu sürece kadar olan ilişki biçimi önem kazanmaktadır.Üçüncü bölümde mekanın ikinci bir gerçeklik ortamı olarak sanallık kavramı, deneyimi ve sanal gerçekliğin dijital teknolojiler ile ilişkisi irdelenecektir. Bu bölümde kavramsal açılımının yanı sıra dijital teknolojilerle kazandığı yeni anlamı ve sanallığın temsiliyet problemi tartışılacaktır. Bedenin dijital ortamda sanal gerçekliği nasıl deneyimlediği ve bedenin kendini temsiliyeti ve dijital sistemlerin olanaklarıyla bedenin kendini anlamak üzere yapılan Yapay Zeka araştırmaları ise konuyla ilişkisi açısından alt başlıklar şeklinde eklenecektir.Dördüncü bölümde, bu yeni ortam, dijital teknolojilerin mimari ürüne yansıması olarak görülebilecek interaktif yüzey örnekleri üzerinden tartışılacaktır. Örnekler, fiziki ve sanal gerçeklikle ilişkilerini tasarım ve deneyim sürecinde bu yeni teknolojilerle oluşturmuş mekanlardan seçilmiştir.Sonuç bölümünde ise beden ve mekan devingenliğinin yeni ilişki biçimine bağlı olarak bedenin kendisiyle nasıl ilişki kurduğu ve mekan deneyimine neyi kattığı ve/veya katamadığı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of computer and means of digital communication in the second-half of the 20th century engenders a transformation in everyday life and the concept of `space? as the medium of experience. This rapid development of technology differs from the previous breaks in modes of production and their means. The primary reason of this is the exposition of virtuality as a second medium of reality besides the affections in physical reality.Within the scope of this study, the importance of concepts of physical and virtual reality in mobility of body and space will be investigated. It is going to be discussed that what kind of a change is triggered in conceptual and structural terms and how it will affect the future processes.In the second chapter of the study, it will be investigated that how body experiences space and how space affects the perception. Constitution of new life practices by the acceleration in speed of technology evokes the comprehension of the world of 21th century only by empirical data. Thereby, the relation of body and space until this process becomes important.In the third chapter of the study, the relations of space and the concept and experience of virtual as a second medium of reality, and virtual reality and digital technologies will be examined. In this part, besides its conceptual explanation, the new meanings gained by digital technologies and the problem of representation of virtuality will be also discussed. It will be discussed under the subtitles that how body experiences virtual reality in digital mediums, the problematic of its representation and surveys of Artificial Intelligence in order for body to understand itself by the potentialities of digital systems.In the fourth chapter of this study, this new medium will be discussed over the architectural interactive surface products that can be regarded as the reflection of digital technologies onto architecture. The examples are selected from spaces constructed their relations of physical and virtual reality by these new technologies in the process of design and experimentation.Finally, in the conclusion, the assessment of how the mobility of body and space creates a relation with body itself and what is its contribution to space experience will be accomplished.