Endüstriyel temizlik kağıdı ruloları kesme makinası tasarımı ve analizi
Industrial cleaning paper logs saw machine design and analysis
- Tez No: 283052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günlük yaşantımızda her an kullandığımız tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu gibi hijyenik ürünler, bobin adı verilen yarı ürün halindeki kağıt rulolardan elde edilmektedir. Endüstriyel temizlik kâğıdı üretim makineleri yarı ürün halindeki kâğıt ruloyu tüketici kullanım çapında ancak yine bobin genişlinde ürünler haline dönüştürmektedir. Endüstriyel temizlik kağıdı ruloları kesme makinesi bobin genişliğindeki bu ruloları yaptığı kesme işlemi sonrası tüketici kullanım boyutuna getirmektedir.Bu tez kapsamında tasarımı ve analizi yapılan endüstriyel temizlik kâğıdı ruloları kesme makinesinin imalatı yapılarak, endüstride kullanılması planlanmaktadır. Üç boyutlu bir çizim programında tasarımı yapılan makinenin yine aynı programda dinamik simülasyonu ve dinamik analizi yapılmıştır. Dinamik simülasyon ve dinamik analiz ile, kesme işlemi yapılan ünitedeki taşıyıcı şaftların maruz kaldığı yükler belirlenmiştir. Belirlenen bu yükler kullanılarak, yine aynı taşıyıcı şaftların statik analiz ve yorulma analizleri yapılmıştır. Taşıyıcı şaftlar üzerinde yer alan tahrik aktarma ve yataklama elemanlarının seçim ve hesapları, tespit edilen çalışma yükleri kullanılarak yapılmıştır. İmalat öncesi yapılan tasarım ve analiz çalışmaları ile imalat ve montajda yapılan hataların en asgari seviyeye indirilmesi, test ve yenileme çalışmaları ile de makineye ait tasarım ve analizlerin mukayesesinin yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
We always use industrial toilet papers and paper towels in our daily lifes. They are hygienic products. Industrial cleaning paper production machines convert the semi product form of big rolls to paper rolls. Industrial cleaning paper logs sawing machine converts these paper rolls to size of cunsomer use.In this thesis, industrial cleaning paper logs saw machine designed , analysis was conducted and planned to be used in the industry. Machine was designed in three dimensional drawing schedule. The dynamic simulation and dynamic analysis were completed on 3-D solid model of the system. After dynamic simulation and dynamic analysis, the loads on the shafts have been identified. These loads were used in static analysis, fatique analysis of shafts and calculations of transmission and bearing elements. Design and analysis, aimed to prevent errors before manufacturing. Test and revisions, aimed to make comparasions of design and analysis.