Klorlu fenol bileşiklerinin ileri oksidasyon yöntemleri ile oksidasyonu
Oxidation of chlorophenol compounds by using advaced oxidation techniques
  1. Tez No: 283057
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada 2-klorofenol, 4-klorofenol, 2,4-diklorofenol ve 2,4,6-triklorofenolun ileri oksidasyon yöntemleri (IOY) ile parçalanması incelenmiştir. Bu amaç ile ileri oksidasyon yöntemlerinden elektro-Fenton, foto-Fenton ve ıslak hava oksidasyonu yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırmalarda klorofenollerin farklı sıcaklık ve basınçlarda, hidrojen peroksit, oksijen ve çeşitli oksidantlar varlığındaki oksidasyon ve bozunma reaksiyonları incelenmiştir. Islak hava oksidasyonu reaksiyonları paslanmaz çelik bir reaktörde gerçekleştirilmiştir. IHO reaksiyonlarında K2S2O8, KBrO3 ve H2O2 oksidantları kullanılmıştır. IHO reaksiyonları 100, 150 ve 200 oC sıcaklıklarda test edilmiştir. Foto-Fenton deneylerinde farklı konsantrasyonlarda hidrojen peroksit, FeSO4 ve CuSO4 tuzlarıyla çalışıldı. Elektro-Fenton reaksiyonlarında 100 mA ve 200 mA akımlarında klorofenollerin oksidasyonu incelendi. Yapılan çalışmalar oksidasyon verimlerine göre birbirleri ile karşılaştırıldı. Uygulanan yöntemler içinden elektro-Fenton yönteminin tüm klorofenol bileşikleri için yüksek oksidasyon verimine sahip en hızlı yöntem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, degradation of 2-chlorophenol, 4-chlorophenol, 2,4-dichlorophenol and 2,4,6-trichlorophenol was investigated by advanced oxidation techniques such as electro-Fenton, photo-Fenton and wet air oxidation (WAO) For WAO process chlorophenols were oxidized by different oxidant such as H2O2, O2, K2S2O8 and KBrO3 at various temperature (100 oC, 150 oC and 200 oC) and pressure in a stainless steel reactor. For photo-Fenton experiments, the effects of FeSO4 and CuSO4 salts and H2O2 at different concentrations were investigated. In the electro-Fenton reactions, the oxidation of chlorophenols with 100 mA and 200 mA currents was analyzed. All advanced oxidation techniques applied for chlorophenols were compared to each other according to their oxidation effectivenesses. It was cleared after the whole process that the electro-Fenton technique, among these three techniques, is the fastest one which has the most effective oxidation technique.