Atık yağlardan üretilmiş biyodizelin dizel motor performans ve emisyonuna etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of biodiesel produced from trap grease on diesel engine performance and emissions
  1. Tez No: 283066
  2. Yazar: İBRAHİM ASLAN REŞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yağ tutucularından elde edilen ve yüksek oranda serbest yağ asidi içeren atık yağlardan üretilmiş biyodizelin dizel motor performans ve egzoz emisyonuna olan etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla biyodizel, dizel yakıtı (motorin) ile değişik oranlarda hacimsel olarak karıştırılıp yakıt özellikleri belirlenmiştir. Bu karışımlardan, yakıt özellikleri standartlara en uygun olan oranlar deney yakıtı olarak seçilmiştir.Deney yakıtları tek silindirli modifiye edilmemiş bir dizel motorunda tam yük şartlarında test edilerek performans, emisyon ve özgül yakıt tüketimi değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda karışım yakıtlarının performans açısından dizel yakıtına benzer değerlere sahip olduğu görülmüştür. Özgül yakıt tüketiminde dizel yakıtına nazaran artışlar görülürken, egzoz emisyon değerlerinde önemli derecede azalmalar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of biodiesel produced from trap grease obtained from an oil separator and contains higher levels of free fatty acids on performance and exhaust were investigated experimentally. This purpose biodiesel and diesel fuel is mixed with different ratios of volumetric properties to determined fuel properties. Than the blend fuels which are as close as diesel fuel properties have been chosen as the test fuel.Test fuels were tested in a unmodified single-cylinder diesel engine in the full load conditions to determine in performance, emissions and specific fuel consumption values. In conclusion, blends fuels were found to have similar values in terms of performance. Compared to diesel, Specific fuel consumption of blends fuel increased, while significant reductions in exhaust emissions, respectively.