Erzurum ve çevresi Hydrophilidae (Coleoptera) familyası üzerine sistematik araştırmalar
  1. Tez No: 28310
  2. Yazar: MEHMET ALİ KIRPIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum ili çevresindeki kaynak, akarsu, dere, birikinti ve sıcaksu gözelerinin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar arasında yaşayan Hydrophilidae (Polyphaga, Coleoptera) familyasına ait örnekler toplanmıştır. Toplam 6 cinse ait 23 tür ve alttür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Helophorus (Empleurus) porculus, Helophorus (Trichelophorus) oscillator, Helophorus (Atracthelophorus) arvernicus, Helophorus (Rhopalhelophorus) seidiitzii, Helophorus (R.) griseus, Enochrus marîtimus, Enochrus quadripunctatus, Laccobius striatulus, Laccobius atrocephalusveCercyon granarius Türkiye faunası için yeni kayıttırlar. Yakalanan örneklerden tür teşhisinde kullanılan genital organlarının ve diğer morfolojik yapılarının şekilleri çizildi. Altfamilya, cins, altcins ve tür teşhis anahtarları düzenlendi. Örneklerimiz üzerinden kısa tanımları verilen türlerin, daha önce bilinen özellikleri de kısaca tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been investigated the specimens belonging to family of Hydrophilidae (Polyphaga, Coleoptera) living in various water in Erzurum province and its environment. Totaly, 23 species and subspecies have been determined. Of these, Helophorus(Empleurus) porculus, Helophorus (Trichelo- phorus) oscillator, Helophorus (Atracthelophorus) arvernicus, Helophorus (Rhopalhelophorus) seidlitzil, Helophorus (R.) griseus, Enochrus maritimus, Enochrus quadripunctatus, Laccobius striatulus, Laccobius atrocephalus and Cercyon granarius are new records for the Turkish fauna. The drawings and measurements of various organs of identified species and their distributions on the world have been given. In addition, keys for subfamily, genus, subgenus and species have been arranged and their various characteristics discussed under the light of literatures.