Poli-beta-hidroksibütiratın mikrobiyal yolla üretimi
  1. Tez No: 28309
  2. Yazar: F.BELGİN UMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARABOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
-101- 6. ÖZET Bu çalışmamızda. termopiastik ana hammaddesi olan Poli- 3-hıdroksibütirik asidi (Poli-HB grandilerini) ürettiği bilinen Pseudomonas extorouens ile çalışılmıştır. Önce organizma aktive edilmiş, sonra rermentasyona tabi tutulmuş ve ekstraksiyon işlemi sonucunda üretilen Poli-HB miktarları, sat polimerle oluşturduğumuz standart eğriden faydalanılarak saptanmıştır. Her denemenin hücre.kuru ağırlığı bulunmuş ve o denemeye ait Poli-HB miktarıda saptandıktan sonra, toplam hücre kuru ağırlığındaki PHB yüzdesi hesaplanmıştır. Denemelerde 3 farklı karbon kaynağı kullanılmıştır. Bu karbon kaynakları glinerin glukoz ve metanoldır. Karbon kaynakları değişik konsantrasyonlarda rermentasyona tabi tutulan organizmadan elde edilen PHB yüzdeleri ise şunlardır: Gliserin 0.5 - > 320, 1.0 - > 322, 1.5 - > $19. 2.0 - > 317, 2.5 - > »13; Glukoz 0.5 - > *12. 1.0 - > «14, 1.5 - > «15, 2.0 - > $13, 2.5 - > $10; Metanol 0.5 - > %'27. 1.0 - > «25. 1.5 - > 314, 2.0 - > $10, 2.5 - > 38. Gliserin 3 1.0 konsantrasyonda, en yüksek PHB miktarına (3 hücre kuru ağırlığına.) 3 22 ulaşmıştır. Glukoz 3 1.5 konsantrasyonda, en yüksek PHB miktarına (3 hücre kuru ağırlığına ) 3 1 5 ' e ulaşılmıştır.. Metanol 3 0.5 konsantrasyonda, en yüksek PHB miktarına (3 hücre kuru ağırlığına) 3 27 'Ye ulaşmıştır. Tüm denemeler sonucunda metilotrorik bakteri olan Pseudomonas extorguens ile % 0.5 Metanol içeren Metanol Yeast-102- Broth ortamındaki en yüksek Pol i -MB miktarı (,& hücre kuru ağırlığı) % 27 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-103- 7. SUMMARY In this study. at has been studied by Paeudomonas extornuens that known procuding pol y-f'.-hydroxybu tyrı c acid which if; principal raw material of thermopalstic. At first organism was activated, and then it was subjected to the fermentation. After extraction treatment,, Poliy-HB amount, produoea were determined rrom standart curve which was obtained by pure polymer-. Dry weights of the cells were determined at each trial and then percentages of PHB were calculated in di'y weights of the total cells. Three different carbon sources were used in the trials. These carbon sources are glycerin, glucose and methanol. PHB percentages were obtained from the organism which were subjected to th* fftrmftntftt.ion at d.i r'f>*rent concentrations of c a r b o n s o u r c e s as f a 1 1 o w s ; 2 0, 22. 19, 17 an d 1 3 % f r om glycerine concentrations of 0.5. 1.0. 1.5, 2.0 and 2.5: 12. 14, 15, 13 and 10 % from glucose concentrations of 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 and 2.5: 27. 25, 14, 10 and 6 % from methanol concentrations of 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 and 2.5. It has been reached to the highest PHB amount i.%, dry weight of the cells) of 22 %?. at glycerin concentrations of 1.0 *. It has been reached to the highest PHB amount (%. dry weight of the cells) of 15 $, at glucose concentration of 1.5 *.-104- It has been reached to the highest PHB amount (>s, dry weight of the cells) of 27 %, at methanol concentration of 0.5 «. At the end of all trials, the highest Poly-HB amount (%, dry weight, of the cells) at methanol yeast broth medium of 0.5 % methanol concentration by Pseudom^nas extorquens which is a methylotropic bacteria, were, found of 27 %.