Üleksit'in öğütülebilirlik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of grindibility properties of ulexite
- Tez No: 283111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Üleksit'in orijinal, mikrodalga kullanılarak ve geleneksel fırın uygulanarak iş indeksindeki değişimler ile Üleksit'in kinetiği belirlenmiştir.Üleksit'in kinetik davranışının belirlenmesi için 9 adet tek tane boyut fraksiyonunda hazırlanan numuneler artan zaman aradıklarında kesikli olarak öğütülmüşlerdir.Yapılan çalışmalar sonucunda Üleksit'in, tüm boyut fraksiyonlarında birinci derece öğütme kinetiğine uydukları görülmüştür.Austin ve arkadaşları tarafından geliştirilen BII yöntemi kullanılarak yapılan kırılma dağılımlarının Üleksit'in tanelerinin başlangıç boyutlarına bağlı oldukları yani normalize edilemedikleri bulunmuştur.Model parametreleri kullanılarak tüm tane boyutlarında laboratuar öğütme verileriyle oldukça iyi bir uyum elde edilmiştir.Mikrodalga ve geleneksel fırın kullanılarak hesaplanan iş indekslerinde ciddi bir azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the work index of Ulexite that is as run of mine, thermally treated by microwave and conventional heating was determined, and the kinetic behavior was also determined. In order to find out the kinetic behavior of Ulexite, samples prepared in nine different size fractions were ground with an increasing time intervals individually.As a result of this study, it has been observed that all size fractions follow first degree grinding kinetic. It was also found that the breakage distributions obtained by applying BII method developed by Austin and others was dependent on the feed size, i.e. they could not be normalized. Moreover, in all size fractions, it has been shown that model parameters are consistent with laboratory grinding data. It should be also emphasized that a significant reduction in the work index of Ulexite with thermal treatment (microwave and conventional heating) was observed.