Bir çimento fabrikası farin değirmeni enerji optimizasyonu
Cement plant farine mill enerhy optimization
- Tez No: 283112
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR UÇBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir çimento fabrikası farin değirmeninde sabit boyut ( incelik ) hedefinde değirmen kapasitesinin artırılarak spesifik enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda,?numune alımından ve analizinden kaynaklanabilecek enerji kayıplarının kontrolü,?çekiç aşınmasından doğabilecek enerji kayıplarının kontrolü,?bilya şarjının neden olabileceği enerji kayıplarının kontrolü,?plaka dizaynından kaynaklanabilecek enerji kayıplarının kontrolü,?değirmen gaz hızından doğabilecek enerji kayıplarının kontrolü yapılmıştır.Kontroller sonucunda;Fabrikada numune alımı ve analizinden kaynaklanan hataların kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğu görülmüştür. Ancak çekiç aşınma profilinin kontrolü, bilya şarjının kontrolü, plaka dizaynının kontrolü ve değirmen gaz hızının kontrolü ile toplam % 9,3 ton farin / saat ' lik kapasite artışı ve 1.49 kWsaat / ton farin enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, decreasing the specific energy consumption by cement plant raw mill capacity increasing in stable size ( finesse ) aims. In accordance with this aim;?controlling the energy lose which may occur by sampling and sample analyses,?controlling the energy lose which may occur by the hammer abrasion ,?controlling the energy lose which may occur by the mill ball charge,?controlling the energy lose which may occur by plate design,?controlling the energy lose which may occur by the mill gas flow velocity.As a result of controlls;It is seen that the errors are in acceptable limits which occurs by sampling and measurement system. However, by the hammer abrasion profil controll, mill ball charge controll, plate design controll and gas flow velocity controll, totally %9.3 tone farin / hour capacity increasing and 1.49 kW hour / tone farin energy saving are done.