Zeytinyağı endüstrisi atık sularının farklı yöntemlerle arıtılmasının araştırılması
Research of olive mill waste water treatment with different methods
- Tez No: 283137
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemiz zeytinyağı üretiminde İspanya, İtalya, Yunanistan'dan gibi Akdeniz ülkelerinin ardından gelmektedir. Üretim prosesi sonrasında açığa çıkan ve yüksek kirletici özelliklerine sahip olan karasu, bu ülkeler için acilen çözümü gereken bir sorundur. Üretimin son 35 yılda önemli ölçüde artmış olması, üretimin sezonluk olması dolasıyla arıtmaya önem verilmemiş olması zararlı çevresel etkilerini son yıllarda ön plana çıkarmıştır.Bu çalışmada zeytinyağı endüstrisinden kaynaklanan karasuyun farklı yöntemler kullanılarak arıtılması incelenmiştir. Çalışmada ülkemiz Ege Bölgesi' nden temin edilen karasu örneklerinin karakterizasyonu yapılarak, optimum basınç, sıcaklık ve numune miktarları belirlenmiş ve ıslak oksidasyon denemeleri yapılmıştır.Oksijen gazıyla 10 bar basınç ve 950 C sıcaklıkta yapılan ıslak oksidasyon denemelerinde KOİ' de en fazla % 24 giderim elde edilirken, hidrojen peroksit ilavesiyle yapılan denemelerde ise giderim oranı KOİ' de % 48, yağ greste ise % 96.7 olarak hesaplanmıştır.Fenton prosesiyle ıslak oksidasyonun entegrasyonu sonucu ise KOİ' de giderim oranı % 88 olarak hesaplanmakta, ancak atıksuyun inert KOİ değerinde sadece %15' lik bir değişim olmaktadır.Çalışmada kireçle çöktürerek ön arıtım, belirlenen koşullarda ıslak oksidasyon ve elektrokoagülasyon proseslerinin entegrasyonu sonucu karasuyun KOİ değeri 88g/L' den 2,4 g/L' ye kadar giderilerek ve % 97,2 giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive oil production in Turkey is followed by after the Mediterranean countries like Spain, Italy and Greece. Olive oil mill wastewater is being by-product of olive oil production and needs to be solved immediately. Increasing of production significantly in recent years, ignore of treatment because of seasonal production makes environmental effects important.In this study, olive mill waste water derived from the oil industry will be investigated by using different methods. Wastewater samples collected from Aegean Region were characterized, optimum reaction pressure, temperature and sample amounts and wet oxidation tests were investigated.Wet oxidation experiments with oxygen gas under 10 bar pressure and 950 C temperature performs 24 % COD removal capacity, moreover by the same experiment conditions with hydrogen peroxide addition removal capacity was achieved in COD and oil-grease as 48 % and 96,7 % respectively.Integration wet oxidation with fenton process COD removal was calculated as 88 %, however inert COD of wastewater was converted only 15 %.As a result, in this study, settling with lime, integration of wet oxidation in designated conditions and electro ? coagulation process was achieved a 97,2 % COD removal capacity.