Diş ünite su sistemlerinin mikrobiyal kontaminasyonu ve ortam havasının kalitesine etkisi
Microbial contamination of dental unit waterlines and effect on quality of indoor air
- Tez No: 283148
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diş ünite su sistemleri (DÜSS) mikroorganizmaların biyofilm oluşturmaları ve sayılarını arttırmaları için uygun ortamlardır. DÜSS'de Pseudomonas, Legionella, Candida, Aspergillus ve Penicillium gibi fırsatçı patojen mikroorganizmalar da bulunabilmektedir. Cerrahi yaraların direkt su ile teması ve üniteden çıkan aerosollerin solunması bağışıklık sistemi baskılanmış hasta ve diş hekimlerinde çeşitli sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Bunun yanında tedavisi süresince el aletlerinden çıkan aerosoller, hasta ve diş hekimine doğrudan temas edebilmenin yanında hızlıca oda havasına yayılıp, uzun süre havada asılı kalabilmekte ve bu durum havanın mikrobiyolojik kalitesini etkileyebilmektedir.Bu çalışmada 20 diş ünitesinin (DÜ) sisteme giriş suyundan ve aerotorun ucundan çıkan sudan alınan toplam 40 su örneği aerobik mezofilik heterotrofik bakteri (AMHB), Candida albicans ve mikrofungus sayısı bakımından incelenmiştir. Bunun yanında ünitelerin bulunduğu odadan (iç ortam) ve oda havasını besleyen dış ortamdan alınan toplam 80 hava örneği AMHB ve mikrofungus sayısı bakımından araştırılmıştır. Kültürel yöntemler ile mikrofungusların tanısı yapılmıştır.İncelenen 20 DU 13'ünün (% 70) Amerika diş birliğinin belirlediği standarda (
Özet (Çeviri)
Dental unit waterlines (DUWLs) provide a suitable environment for microorganisms to make formation of the biofilms and favor microbial growth. Opportunistic pathogens like Pseudomonas, Legionella, Candida, Aspergillus, Penicillium could exist in DUWSs. By the direct contact of water with surgery injuries and inhaling the aerosols which comes out from dental units (DUs), could cause serious health problems for the patients and the dentists with suppressed immune system. Besides, during the treatment the aerosols comes out from the hand equipments could both contact directly with patients and dentists and also could spread rapidly on indoor air. They could easily suspend on the air for a long time, so that effects on microbiological quality of air.In this study, total of 40 inlet and outlet water from 20 DUs were examined for the count of aerobic mesophilic heterotrophic bacteria (AMHB), Candida albicans and microfungus. Additionaly, total of 80 air samples taken from indoor and outdoor were examined for the count of AMHB and microfungus. Identification of microfungi were made using cultural methods.13 out of 20 (% 70) DU were found out of standard that has been determined by American Dental Association (