Orman işgal ve faydalanma eylemi üzerinde incelemeler
Researchs on the activity of encroachment and illegal benefitting of forest land
- Tez No: 283149
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Ekosistemin en önemli yaşam kaynaklarından biri olan ormanlar, ülkemizde geçmişten gelen ?ormanlardan serbest faydalanma? kültürü nedeniyle uzun yıllar büyük tahribat görmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra ormanların korunması ve geliştirilmesine dair yasal önlemler alınarak ormanlardan usulsüz yararlanma eylemi yaptırımlara bağlanmış ve kontrol atına alınmaya çalışılmıştır. Günümüzde halen baskı altında olan ormanlara karşı en çok gerçekleştirilen yasadışı eylemlerin başında orman işgal ve faydalanma eylemi gelmektedir. Özellikle, başta İstanbul olmak üzere, büyük kentler ve sahil bölgelerinde orman arazilerine karşı yoğun bir baskı hissedilmektedir.Yapılan çalışma ile, orman işgal ve faydalanma suçunun tüm unsurlarının ayrıntılı olarak irdelenmesi ve orman dışına çıkarma işlemi ile ilişkisi ve önlenmesi için hangi yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu konuda özellikle orman idaresi, yargı uygulamaları ve toplumun yaklaşımı değerlendirilmiştir.Çalışmanın amacı, ülkemiz ormanlarının usulsüz olarak işgal edilmesinin temel nedenlerinin belirlenerek, orman işgalinin ve usulsüz faydalanmanın ceza hukuku prensipleri uyarınca değerlendirmesi ve mevcut mevzuatın yargı kararları ile irdelenmesidir. Bu bağlamda, suçun özelliği, faili, suç yeri, hukuki, maddi ve manevi unsurları ile özel görünüş şekilleri ve yargılama usulü açıklanmıştırHazırlanan tez çalışması ile, özel nitelikli kamu arazisi olan ormanlarda işgal ve faydalanma konusu incelenerek, kamu arazilerinin işgalinin incelendiği çalışmalar içerisinde bir halkayı tamamlaması ve literatürdeki boşluğun doldurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forests, which constitute one of the most important resources of life in the ecosystem, have been damaged significantly over many years due to the old culture of ?free utilization from forests?. After declaration of republic, illegal utilization of forests has been subjected to sanctions and tried to be controlled by taking legal precautions for protection and improvement of forests. Today, occupation and utilization of forests are the most common illegal acts against forests, which are still under pressure. An intense pressure is felt on the forests in especially large cities, particularly Istanbul, and coastal regions.The study is carried out to examine all elements of the crime of occupation and utilization of forests in details, and to determine the relationship between this crime and taking-out-of-forest process, as well as the legal arrangements required for prevention of the crime. Forest administration, juridical applications and approach of the society have been examined with regard to this matter.Accordingly, purposes of the study are to determine main reasons of improper occupation of the forests in our country, to evaluate such improper occupation as to the principles of penal law, and to evaluate current legislation with court decisions. In this context, the features, perpetrator, place, and legal and moral elements of the crime, as well as special appearance forms and judgment procedure have been described.With this study, it is aimed to fill a significant gap in the literature by dealing with the matter of occupation and utilization of the forests, which are considered as public land with special qualifications, and thereby to bridge a significant gap on this matter; and generally, to become a part of the chain of studies in which occupation of public lands.