Hareket halindeki bir bant kantarı üzerinde yumru bitkilerine ait ağırlık ölçme sisteminin geliştirilmesi
Developing a weight measurement system for tuber crops on a belt scale
  1. Tez No: 283199
  2. Yazar: BÜLENT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, yumru bitkilerinin hareketli bir bant kantarı üzerinde ilerlerken ağırlıklarını anlık ve toplam olarak ölçen bir sistemin tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Bant kantarının şasisi köşebent profilden imal edilmiştir. Sistemde PVC bant kullanılmış ve bandın dönüş hareketi bir elektrik motoru ile sağlanmıştır. Bant hızı bir takometre ile anlık olarak ölçülmüştür. Düşey yükleri taşımak için bant altında rulolar kullanılmıştır. Bu rulolardan biri ağırlık ölçmek için yük hücresine bağlanmıştır. Yük hücresinden gelen birim metredeki ağırlık bilgisi ile takometreden gelen hız bilgisi kullanılarak bir elektronik devre yardımı ile birim zamanda geçen yük miktarı hesaplanmıştır. Bu bilgiler LCD ekranda anlık olarak gösterilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda %96.4 - %97.5 arasında doğruluk payıyla ağırlık hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a specific design and production of a weight measurement system for tuber crops on a belt scale is conducted. The chassis of the belt scale is constructed by equal legs steel profile. The belt material is PVC. The rotational motion of the belt scale is obtained by a AC electric motor. The speed of the belt is measured by a tachometer. Several rollers are used to support the vertical loads on the belt. One of the roller is connected directly to load cell to measure the weight of the tuber crops. In order to obtain the mass flow on the belt, the data of weight per unit meter from load cell and the speed data from tachometer are transmitted to an electronical board. Multiplication of these two data gives the unit mass flow rate of the tuber crops on the belt scale. The unit mass flow rate and total mass flow rate is displayed on an LCD display. The study showed that this system gives between 96.4% - 97.5% accuracy for measuring of weight on a moving belt scale.