Rotator cuff yaralanlamarında kinezyolojik bantlamanın etkinliği
Effectiveness of kinesiologic tape application in rotator cuff injuries
- Tez No: 406911
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rotator cuff yaralanması olan hastalarda,fizyoterapist eşliğinde yürütülen çalışmamızda,kinezyolojk bantın,ağrı ,omuz hareket açıları ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Tedavi programına alınan hastalar tedavi öncesi ve sonrası ağrı düzeyleri Vizuel Analog Skala(VAS) , omuz hareket açıları gonyometre, günlük yaşam aktivite düzeyi Constant Murley ,Omuz özürlülük derecesi DASH-T kullanılarak ölçüldü. Her grupta 15 birey olacak şekilde iki gruba ayırıp; hasta seçimi randomize yapılmıştır.Kontrol grubuna ultrason,tens, ve egzersiz içeren klasik fizyoterapi programı uygulanmıştır .Deney grubuna ise klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak 7 gün boyunca kinezyolojk bant uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunun istirahat halindeki VAS skorları 6,07 puan düşerken kinezyolojik bantlama yapılan hastaların puanı 14,67 puan düşmektedir. Kontrol grubunun aktivite halindeki VAS skorları 11,21 puan düşerken bantlama grubunun skorları 24,53 puan düşmüştür. İki grup arasındaki puan farklı istatistiki olarak anlamlı düzeydedir(p0,05), Constant Murley sonuçlarına göre kontrol grubunun puanı 4,21 puan artarken bantlama grubunun puanı 9,80 puan artmıştır. Aradaki fark istatistiki olarak anlamlı düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In our study conducted with a physiotherapist on the patients with rotator cuff injury it was aimed to research the effect of kinesiologic tape on pain, shoulder movement angles and daily life activities. Pre-treatment and post-treatment pains of the patients included in the treatment program were measured by using Visual Analog Scale (VAS), goniometer was used to measure the shoulder movement angles, their daily life activity levels were measured by using Constant Murley, and Shoulder disability level was measured by using DASH-T. Patients were divided into two groups with each group consisting of 15 individuals and patients were selected randomly. The control group was applied with classical physiotherapy program including ultrasound, tens and exercise. The experiment group was applied kinesiologic tape for 7 days in addition to classical physiotherapy and rehab program. VAS scores of the Control group at resting position fell by 6,07 points as it fell by 14,67 points for the patients applied with kinesiologic tape. As the VAS scores of the control group in activity reduced by 11,21 points, the scores of the group applied tape decreased by 24,53 points. The difference in scores between two groups is significant statistically (p0,05)As the score of the control group increases by 4.21 points it was increased by 9.80 at the tape applied group, according to the Constant Murley results. The difference between them is statistically significant.