Eddy current damping applications for vibration isolation purposes
Burgaç akımı ile sönümleme tekniğinin titreşim yalıtımına yönelik uygulamaları
- Tez No: 433972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde burgaç akımı ile pasif sönümleme tekniği titreşim bant aralığı gösteren iki farklı özgün yapıya uygulanmıştır. Bu yapılardan ilki atalet artırım mekanizması içerirken, ikincisi yerel rezonatör içeren periyodik bir yapı olmuştur. Her iki yapıda da bakır tüp-halka mıknatıs ikilisi pasif sönümleyici olarak kullanılmıştır. Bu sönümleme yönteminin tercih edilmesi harici bir güç kaynağına gerek duyulmaması ve sönüm katsayısının kolayca değiştirilebilmesinden kaynaklanmaktadır. İletken malzeme olan bakır tüp ve manyetik alan üreticisi olan hareket halindeki halka mıknatıs arasındaki mesafe ayarlanarak sönüm katsayısı değiştirilebilmiştir. Atalet artırım mekanizması içeren ilk yapıda, dikey doğrultudaki titreşim genliğinin sönümlenmesi, halka mıknatıs ve bakır tüp ikilisinin viskoz tipi bir sönümleyici işlevi görmesi ile sağlanmıştır. Bu bağlamda üretilen prototip ile yapılan deneysel ölçümlerde sönümlemenin titreşim genliklerine etkisi incelenmiştir. Yerel rezonatör içeren ikinci yapıda, düşük frekanslarda titreşim bant aralığı elde edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca burgaç akımı ile sönümlemenin titreşim bant aralığına, rezonans tepelerine ve anti-rezonans derinliğine etkisi incelenmiştir. Bu prototipin frekans tepki sonucu deneysel, analitik ve sayısal olarak elde edilip karşılaştırılmıştır. Bu iki tasarım vasıtasıyla, burgaç akımı ile sönümlemenin farklı yapılarda titreşim genliklerini azaltmak için kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, passive eddy current damping (ECD) is used in two different novel designs that show vibration stop bands. One includes an inertial amplification mechanism and the other includes local resonators. In both designs, copper tube-ring magnet couple is used as a passive eddy current damper. The reason for such usage arises from the fact that this damping method does not require an external power source and its damping constant can be easily changed. The change in the damping constant is obtained by adjusting the distance between the conducting material which is the copper tube and the magnetic field generator which is the magnet. In the first design, which includes an inertial amplification mechanism, vertical motion is dampened by copper tube-ring magnet couple, which serves as a viscous damping component. For this design, a prototype is produced and experimental measurements are taken to show the effect of damping on vibration amplitudes. In the second design, which includes local resonators, it is aimed to generate a vibration stop band at low frequencies. The effect of ECD on stop band width, resonance peaks and anti-resonance depth on the frequency response results are observed. For comparison purposes, frequency response of this design is obtained analytically, experimentally and numerically. By both of these designs, it is shown that ECD can be used in different structures to attenuate vibrations.