Tekirdağ ilindeki Toprak Mahsülleri Ofisi'ne ait buğday depolarının durumu ve geliştirme olanakları
Wheat crops of the Turkish Grain Board in the province of Tekirdağ stores status and development opportunities
- Tez No: 283203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN BURAK ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde tarımsal üretimin arttırılması, birim alandan daha fazla ürün elde edilmesine dayanmaktadır. Ancak tarımsal üretimin arttırılmasının yanında elde edilen ürünlerin uygun şekilde değerlendirilmesi ve tüketime sunuluncaya kadar depolanması da önemlidir. Depolama da amaç, ürünün özelliklerini ve tazeliğini korumaktır. Ancak ürün çeşidine göre uygun koşullar sağlanmadan yapılan depolamalar sonucunda, büyük kantitatif ve kalitatif kayıplar meydana gelmektedir. Bu kayıpların azaltılması ancak uygun depolama koşullarının sağlanması ve depo yönetimi ile mümkündür.Bu çalışmada, Toprak Mahsulleri Ofisi Tekirdağ Şube Müdürlüğü Bölgesinde önemli bir üretim payına sahip olan buğdayın depolanmasında kullanılan farklı depolama şekillerinin, depolama koşullarına ve depolama süresince oluşan kayıplar üzerine olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Tekirdağ' da bulunan TMO' ne ait Betonarme Silo ile Hayrabolu İlçesinde bulunana Mekanize Ufki Depo (MUD) ve Kargir depolar ve bu depolardan alınan buğday örnekleri araştırma materyalini oluşturmuştur. Yapılan çalışma sonucunda depolama koşulları ve kalite kayıpları açısından en kötü sonuçlar Kargir depoda gerçekleşmiştir. Betonarme depo ve MUD' da elde edilen sonuçların Kargir depoya oranla daha uygun çevre koşulları ve daha düşük kalite kayıpları belirlenmiş olsada özellikle bu depolar içerisinde belirlenen sıcaklık koşullarının oldukça yüksek çıktığı belirlenmiştir. Havalandırma sistemine sahip olmalarına karşın yığın sıcaklıklarının yüksek olması havalandırma sistemlerinin etkin çalıştırılmadığının bir göstergesidir.Sonuç olarak bölgedeki Kargir depolar iyileştirilerek havalandırma sistemleri kurulmalıdır. Eğer iyileştirme yapılamıyorsa bu depolar devre dışı bırakılarak betonarme silo veya MUD gibi depolar kullanılmalıdır. Ayrıca bu depolarda da ürün takiplerinin ve havalandırma sistemlerinin etkin şekilde kullanılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays increasing agricultural production is based on a unit area to obtain furtherproduct.But the addition of increasing agricultural production and consumption of productsderived from the evaluation are submitted in accordance with the storage is also important.The aim of storage is to preserve properties of products and their freshness. If suitable storageConditions aren?t supplied according to product variety, quality and quantity losses increase.Decreasing this losses is possible with providing suitable storage condition and storage management. In this study, the Turkish Grain Boards' Tekirdag region has a significant share of production of wheat used the storage of diffrent forms of storage , storage conditions and tried to determine the effects on losses during storage. For this purpose,the TMO in Tekirdag belonging to the reinforced concrete silo with Hayrabolu Mud and masonry warehouses samples of wheat taken from them and research material consisted.Storage conditions and quality losses as a result of the work of the worst results in terms of masonry was the warehouse. Reinforced concrete warehouse and Mud at rates more favorable environmental conditions, the results of masonry warehouse, espicially in lower quality losses although the temperature conditions set out were quiet high.Even though they have the ventiletion system and stack high temperatures is an indication that ventiletion systems be operated inactive.As a result, stores in the region by improving air conditioning systems should be established for masonry.If you are not be carried out to improve the storages should be used, such as disabling reinforced concrete silo or Mud .In addition ,the storage of the product follow-ups and ventilation systems should be used effectively.