Avrupa Birliği bölgesel politikası ve Türkiye'nin uyumu
European Union regional policy and orientation of Turkey
  1. Tez No: 283206
  2. Yazar: YAVUZ ORTADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
AB'nin Bölgesel Politikası, Birliğin ekonomik ve sosyal alanda uyumlu bir biçimde gelişme ve bütünleşmesini sağlamak, bölgelerarası gelir dağılımı farklılıklarından doğan istihdam ve gelişme sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla oluşturulmuştur. Avrupa Birliği, bütçesinin yaklaşık üçte birini Bölgesel Politika'ya ayırarak bölgeler arasındaki farklılıkların ortadan kaldırılmasına verdiği önemi göstermektedir.Birliğe üye 27 ülke ve 2011'de üye olması öngörülen Hırvatistan'a göre Türkiye'de daha önemli sosyo-ekonomik farklılıklar gözlenmektedir. Bu sebeple AB'ye aday ülke olarak Türkiye için Bölgesel Politika'nın ayrı bir önemi olmalıdır. Buna rağmen Türkiye'de Bölgesel Politika kapsamında, bölgesel farklılıkları azaltmayı amaçlayan çalışmalar bugüne kadar yeterli düzeyde gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
EU Regional Policy, the Union?s economic and social development and integration to provide a compatible, inter-regional employment and development issues arising from differences in income distribution was created to combat. The European Union's budget, separated by about one third of the Regional Policy indicates the importance given to the elimination of disparities between regions.Projected to have 27 members of the Union member countries and Croatia in 2011, according to the more important socio-economic differences are observed in Turkey. For this reason, Turkey is a candidate country for EU Regional Policy should be a separate matter. Despite this, the Regional Policy in Turkey within the scope of studies to date aimed at reducing regional differences could not be realized sufficiently.