Avrupa Birliği'nin bölgesel politikaları ve Türkiye
Regional poli̇cy of European Union and Turkey
- Tez No: 425209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
AB, ortak değerleri paylaşan sosyal ve ekonomik açıdan farklı yapılara sahip ülkelerden oluşmaktadır. Dinamik ve genişleyen yapısı nedeniyle uyum politikası ekseninde bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmayı arzulayan Birlik, söz konusu hedeflere ulaşmak için bölgesel politikalar geliştirmekte, oluşturulan fonlarla geri kalmış bölgelere mali destek vermektedir. Bölgesel politikalar, AB'nin diğer ortak politikalarının tamamlayıcısı olarak kabul edilmiş, sadece üye ülkeleri değil aday ve potansiyel aday ülkelerin uyumu konusunda da uygulamaya konulan bir politika türü haline gelmiştir. Bu çerçevede Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA), halihazırda üye olamamış ülkeler açısından proje odaklı kaynak tahsisi sağlamakta, aday ülke Türkiye ise bu fondan yararlanmaktadır. Bu çalışmada, AB ile Türkiye açısından önemli bir sorun olarak varlığını sürdüren bölgesel dengesizliklerin azaltılması için uygulanan bölgesel politikaların işleyiş ve etkileri incelenmiş ayrıca, AB'deki bölgesel politika ve yapısal fonların analizinin yanında Türkiye'deki bölgesel gelişme politikaları araştırılmıştır. Çalışmamız metadolojik anlamda betimleyici bir araştırma olup devam etmekte olan bir süreci yansıtmaktadır. Tezde vardığımız sonuç, AB içinde bölgesel politika alanında katedilen önemli mesafeye rağmen, bölgeler arası dengesizliklerin hala varlığını sürdürdüğü, önemli bir sorun olarak gündemde kalmaya devam ettiği, AB'nin bu konuda daha fazla çaba harcaması gerektiği, bu politikaların AB bütçesinin en büyük harcama kalemi durumuna gelmesinin AB'nin bu konuya verdiği önemin bir sonucu olduğu gerçeğini göz önünde tutarak bölgesel politika alanındaki sorumluluğun yalnız üye devletlere bırakılamayacağıdır, ayrıca aday ülke olan Türkiye'nin bu kapsamda proje odaklı fonlara ağırlık vererek kendi ulusal yapısına uygun ve etkin bir bölgesel politika stratejisi belirlemesi gerektiği vardığımız bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
European Union is composed of socially and economically different countries, which share common values. Due to its dynamic and expanding structure the Union, which desires to eliminate regional differences in axis cohesion policy, is developing regional policy and providing financial support to lagging regions with funds they created in order to achieve these goals. Regional policy is accepted as the complimentary of the European Union's other common policies, and it has become a policy that is put into practice concerning not only the member countries, but also the candidates and potential candidates cohesion. In this context, Instrument of Pre-Accession Financial Assistance (IPA) is providing Project oriented resource to the countries that are not get members at present and Turkey, which is a candidate country, has benefited from this fund. In this study, the operation and effects of regional policies, which are implemented to reduce regional instability that countries to be a major problem for EU and Turkey, are examined, and the analysis of the EU's regional policy and structural funds as well as Turkey's policies of regional development are investigated. Our study ise both a descriptive survey in methodological sense and reflects an ongoing process. Our conclusion in the thesis are these, despite the significant distant covered in the field of regional policy within the EU, interregional instabilities still exist, and it maintains its place as a major problem. EU needs to make more efforts on this issue, and this responsibility about regional policy cannot be left only to the member countries regarding the fact that this policy's becoming the largest expenditure item of the EU is the result of the importance the EU gives to this issue, another conlusion we have drawn is that candidate country Turkey, in this context, should determine an effective regional policy strategy which is in accordance with its national structure by putting special emphasis on Project oriented funds.