Regional policy of European Union and cohesion of Turkey with European Union legislation
Avrupa Birliği bölgesel politikası ve Türkiye'nin Avrupa Birliği müktesebatına uyumu
- Tez No: 220754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİMİTRİS TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Türkiye'nin AB bölgesel politikası çerçevesinde bulunduğu konumu ve bölgesel politika alanında AB ile uyum sürecinde ve AB'nin öngördüğü koşullar çerçevesinde Türkiye'nin önündeki engelleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Fakat, Türkiye'nin merkeziyetçi idari yapısı Türkiye'nin yerel düzeyde hızlı ve etkili bölgesel politika yürütmesinin önünde en büyük engeli teşkil etmektedir. Eşitsizliklerin azaltılmasını sağlamada sosyo-ekonomik önlemler yetersiz kalmakta ve konu ile ilgili idari yapının bölgesel kalkınma stratejilerini etkili hale getirebilmesi için politika araçlarını desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify where Turkey stands in the context of the EU's regional policy and which challenges exist on the road to alignment with EU's regional policy and in fulfilling the requirements for candidate countries. Reducing the regional socio-economic gaps between the regions in Turkey is a key issue area in Turkey's accession process to EU. However, socio-economic measures are not sufficient alone to provide this harmonization and promote regional development because Turkey's administrative structure has been highly centralized system of government, which appears as a challenging factor against the rapid and effective implementation of the regional policies at the local level.