Ardışık kesikli aktif çamur sisteminde arıtılmış sentetik tekstil terbiyesi atık sularında renk giderimi ve ekonomik analizi
Evaluation and economical analysis of color removal from synthetic textile wastewater that threated by active sludge sequencing batch bioreactor
  1. Tez No: 283211
  2. Yazar: MURAT ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tekstil endüstrisi atık suları yüksek KOI ve renk içeriğine sahiptir. Tekstil endüstrisinden kaynaklanan atık sulardaki renk toksisite problemiyle birlikte estetik problemlere de sebep olur. Bu nedenle deşarj öncesinde atık sudaki renk giderilmelidir.Renkli atık sulardaki rengin konvansiyonel yöntemlerle tam olarak giderilmesi mümkün değildir. Tekstil endüstrisi atık sularına uygulanan mevcut renk giderme metotları rengin çamurda yoğunlaştırılması veya renkli moleküllerin parçalanması yöntemlerinden oluşmaktadır. Tekstil endüstrilerinden kaynaklanan atık sulardaki rengin uygun ve etkili yöntemlerle giderilmesi çevre açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada; kimyasal koagülasyon, biyolojik, adsobsiyon, fenton oksidasyonu ve ozon oksidasyonu yöntemleri kullanılarak incelenen tekstil terbiye endüstrisi atık suyundaki rengin giderilmesi araştırılmıştır. Fenton oksidasyonu deneyleri farklı miktarlarda peroksit ve Fe+2 kullanılarak yapılmış ve maksimum renk giderim verimi %95 (Pt-Co) olarak bulunmuştur. Kimyasal koagülasyon çalışmalarında ise farklı miktarlarda FeCl3, FeSO4 ve Al2(SO4)3 koagülantları kullanılmış ve maksimum renk giderim verimleri sırası ile %53, %74 ve %61 (Pt-Co) olarak bulunmuştur. Biyolojik arıtma çalışmalarında ise maksimum renk giderim verimi % 13 olarak tespit edilmiştir. Biyolojik sisteme alüminyum çamuru, granüler aktif karbon ve poli alüminyum klorür ilave edilerek yapılan çalışmada ise renk giderim verimleri sırası ile %38, %80 ve %44 (Pt-Co) olarak bulunmuştur. Ozon oksidasyon çalışmalarında 1 gr/saat dozunda ozon kullanılmış ve 45 dakikalık uygulama sonunda %74 (Pt-Co) oranında renk giderim verimi belirlenmiştir.Kimyasal koagülasyon, biyolojik arıtma, adsorbsiyon, fenton oksidasyonu ve ozonlama yöntemleri ile yapılan çalışma sonucunda, incelenen tekstil terbiye tesisi atıksuyu için en yüksek renk giderim verimi fenton oksidasyonu ile yapılan çalışmada elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Waste water of textile industry includes high COD and color. The color of textile waste water results in an esthetic problem as well as toxicity. So, the color in waste water must be removed before discharge.The color removing of textile waste water can not be achieved by conventional treatment processes, completely. Color removing methods in textile waste water is applied with two different methods. First one is intensification of color in the sludge. The second one is the decomposition of colorful molecules. It is very important to remove the color of waste water using suitable and effective method for environment.In this study, removal of dyestuffs from textile waste water by chemical coagulation, biological treatment, adsorption, fenton oxidation and ozone oxidation, was investigated. In fenton oxidation studies, different volume of peroxide and Fe+2 were used. Maximum color removal efficiencies were determined as %95 (Pt-Co). In chemical coagulation studies, different volume of FeCl3, FeSO4 and Al2(SO4)3 coagulants were used and maximum color removal efficiencies were determined as %53, %74 and %61 (Pt-Co), respectively. In biological treatability studies, maximum color removal efficiencies were determined as %13 (Pt-Co). In adsorbent added biological treatability studies, aluminum sludge, granular activate carbon and poly aluminum chloride (PAC) were used and maximum color removal efficiencies were determined as %38, %80 and %44(Pt-Co), respectively. In ozone oxidation studies, 1 gr/h ozone dose was used and color removal efficiencies were determined as %74 (Pt-Co) at forty five minutes.As a results of chemical coagulation, biological treatment, adsorption, Fenton oxidation and ozone oxidation methods, Fenton oxidation was determined to be the most effective way for color removal of investigated plant?s wastewater.