Türk anason genotiplerinin (Pimpinella anisum L.) Tekirdağ koşullarında tohum verimi ve bazı bitkisel özellikleri üzerinde bir çalışma
A study on yield and traits of Turkish anise cultivars (Pimpinella anisum L.)
  1. Tez No: 283210
  2. Yazar: VEDAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, 2008?2009 yetiştirme yılında, Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Uygulama ve Deneme Alanı'nda, tesadüf blokları desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, 16 yerel anason popülasyonunun Tekirdağ koşullarındaki tohum verimi, bitkisel özellikleri ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, genotiplerin çimlenme-çıkış süresinin 15,00?19,33 gün arasında, çiçeklenme gün sayısının 73,67?80,33 gün arasında, olgunlaşma gün sayısının 111,67?118,33 gün arasında, bitki boyunun 33,73? 39,73 cm arasında, çiçekte meyve dalı sayısının 78,67?151,90 adet arasında, bitkide şemsiye sayısının 5,57?7,97 adet arasında, şemsiyede meyve sayısının 140,87?240,41 adet arasında, 1000 tane ağırlığının 2,63?3,57 gr arasında, tohum veriminin 27,02?32,52 kg/da arasında, biyolojik verimin 58,58?114,77 kg/da arasında, uçucu yağ oranının %2,4?%3,9 arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek tohum verimi Genotip?12 `den elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in experimental field of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Namık Kemal University in randomized blocks design with three replications in 2008-2009 growing season. The objective of this study was to determine seed yield and quality traits of 16 local anise populations under Tekirdağ conditions.In the research, it was determined that germination-emergence time, flowering days, maturity days, plant height, the number of fruit branch per flower, the number of umbrella per plant, the number of fruit per umbrella, 1000-grain weight, seed yield, biological yield and essential oil rate of genotypes were varied between 15,00-19,33 days, 73,67-80,33 days, 111,67-118,33 days, 33,73- 39,73 cm, 78,67-151,90, 5,57-7,97, 140,87-240,41, 2,63-3,57 gr, 27,02-32,52 kg/da, 58,58-114,77 kg/da and 2,4% - 3,9%, respectively. The highest seed yield was obtained from Genotype-12.