Bakır'ın elektrokimyasal davranışlarına bisfenol A'nın etkisi
The effects of bisphenol A on the electrochemical behaviour of copper
  1. Tez No: 283228
  2. Yazar: TURGUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada BPA'nın sülfürik asitli ortamlarda bakır yüzeyindeki inhibisyon etkinliği EIS ve anodik polarizasyon yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca, bakır yüzeyinde dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak poli (pirol-co-bisfenol A) kopolimer kaplamaları elde edilmiştir. Elde edilen kopolimerin karakterizasyonu SEM, FT-IR, TGA ve DSC teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Sülfürik asitli ortamlarda kopolimer kaplamaların bakırın elektrokimyasal davranışlarına etkisi EIS ve anodik polarizasyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Dönüşümlü voltametri tekniğiyle polipirol kaplama üzerinde ince poliBPA kaplama sentezlenmiştir. Sentezlenen çift kaplamaların korozyon performansları elektrokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Genel olarak, kopolimer kaplamaların ve çift kaplamaların polipirol kaplamalara göre bakırın korozyonuna karşı daha etkin koruma sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibition efficiency of BPA on copper surface was investigated in sulphuric acid medium by EIS and anodic polarization thecniques. Also, poly (pyrrole-co-BPA) copolymer coatings were synthesized at copper surface by using cyclic voltammetry. Copolymer coatings were characterized by SEM, FT-IR, TGA and DSC thecniques. Also, the effects of copolymer coatings were determined on electrochemical behaviour of copper by EIS and anodic polarization thecniques in sulphuric acid medium. Synthesis of very thin polyBPA film was achieved on polypyrrole coated copper electrode by cyclic voltammetry technique. The corosion performance of bilayer coating was determined by using electrochemical thecniques. In generally, copolymer and bilayer coatings were established providing corrosion protection at copper corrosion with respect to polypyrrole coating.