Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin batı bölgesi likenleri üzerine taksonomik incelemeler
- Tez No: 28323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ' nin Girne- Lefkosa hattının batısında kalan bölgede belirlenen 27 istas yondan 63 tür saptanmıştır. Yapılan kaynak araştırmasında likenler ile ilgili bir çalışma tesbit edilemediğinden be lirlenen türlerin hepsi çalışma bölgesi için yeni kayıt du rumundadır. Tesbit edilen türlerin % 57.1' i bir substratta, % 30.2' i iki farklı substratta, % 12.7' i ise üç çeşit substrat üzerin de yayılış göstermektedir. Adanın ikliminin ve bölgenin geçmiş yıllarda maruz kal dığı olaylar nedeniyle florasının bir ölçüde tahrip olması, likenlerin çok yavaş gelişme özelliğinde oluşları nedeniyle inceleme istasyonlarında toplanan örnekler bol miktarlarda göz 1 enememi s t ir. Bu çalışma bölgede daha sonra yapılabilecek sistematik ve ekolojik çalışmalara basamak oluşturacak temel verileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV TAXONOMIC INVESTIGATIONS ON LICHENS OF WEST REGION OF TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS ABSTRACT: In this study, it has been determinated 63 species from 27 stations in west part of Girne - Lefkosa line in Turkish Republic of Northern Cyprus. The specimens have been collect ed on barks, rocks, soils and mosses from 27 stations. As it was understood that there was no any study on lichens in Cyprus, the all species were identified are new record in this region.