Bitkisel yağ sanayi rafinasyon atıksularının anaerobik mezofilik ve termofilik şartlarda arıtılabilirliği
Anaerobic mesophilic and thermophilic treatability of vegetable oil refining wastewater
  1. Tez No: 283231
  2. Yazar: DEMET KALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İkisi mezofilik (35oC), biri termofilik (55oC) koşullarda üç anaerobik filtre reaktörü, bitkisel yağ sanayi rafinasyon atıksuları ile farklı organik yüklemelerle işletilmiştir. Organik yüklemeler 1, 2, 4, 6, 8, 10, 15 g KOİ/L gün ile sabit 24 saatlik hidrolik bekletme süresi uygulanmıştır. Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) giderim verimleri, mezofilik sıcaklıkta çalışılan iki reaktörden ilki için % 26-86, ikincisi için % 37-97 arasında elde edilmiştir. Termofilik sıcaklık için % 26-97 KOİ giderim verimleri ve metan verimleri 0,461-0,0839 L CH4/g KOİgiderilen arasında elde edilmiştir. Mezofilik sıcaklıklarda çalışılan reaktörlerin metan verimleri ise sırası ile 0,377-0,0132 L CH4/g KOİgiderilen ve 0,391-0,016 L CH4/ g KOİgiderilen. Elde edilen veriler Stover-Kincannon kinetik modele uyarlanmış, Umax ve KB değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Three anaerobic filters, two mesophilic (35oC) and one termophilic (55 oC), were operated with a vegetable oil refining wastewater at varying organic loadings. The organic loadings rate (OLR) applied were 1, 2, 4, 6, 8, 10, and 15 g COD/L d with a constant hydraulic retention time (HRT) of 24 hours. The chemical oxygen demand (COD) removal rates were % 26-86 and % 37-97 for the mesophilic reactors. The methane yields were 0,377-0,0132 L CH4/g CODremoved and 0,391-0,016 L CH4/g CODremoved, respectively. The thermophilic reactor, however, were able to remove % 26-97 of the COD with a methane yield of 0,461-0,0839 L CH4/g CODremoved. The data obtained for both mesophilic and thermophilic reactors were then applied to the Stover-Kincannon model and Umax and KB values were determined.