Bitkisel yağ sanayi rafineri atıksularının fizikokimyasal ve biyolojik arıtılabilirlik derecelerinin araştırılması
- Tez No: 65300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
106 ÖZET Bitkisel yağ rafinasyonu serbest yağ asitlerinin nötralizasyonu, yapışkan maddelerle renk ve koku veren maddelerin giderilmesi işlemlerinden oluşur. Atıksu özellikleri rafineride işlenen ürün tipine ve uygulanan proseslere bağlı olarak geniş bir aralıkta değişmektedir. Bu atıksulara alıcı ortam deşarj standartlarını sağlayabilmesi için fizikokimyasal ve biyolojik olarak iki kademeli arıtma uygulanır. Bu çalışmada atıksu karekterizasyonu ile bu atıksuların fizikokimyasal ve biyolojik olarak arıtılabilirlik dereceleri araştırıldı. Soya, pamuk ve ayçiçek işlenen rafineri ünitesi atıksularının kirlilik konsantrasyonları 1935-31200 mg/L KOI ve 480-6783 mg/L yağ pres arasında değişmektedir. Fizikokimyasal arıtılabilirlik deneyleri ÇHF ve koagülasyon sedimentasyon işlemleri olarak yapıldı. ÇHF ile %32 KOI ve %59 yağ pres giderimi sağlanırken aynı işlemde koagülant madde kullanımıyla KOI gideriminde %47, yağ pres gideriminde ise %36 ya kadar artışlar olmaktadır. ÇHF ve koagülasyon sedimantasyon işlemlerinde koagülant olarak alüm, demir klorür ve kireç, yardımcı olarak da PE kullanıldı. Her iki işlemde de en yüksek arıtma verimi demir klorürle sağlandı. PE kullanımı KOI ve yağ giderimini artırmakta ve özellikle düşük koagülant dozlarında daha etkili olmaktadır. Biyolojik arıtılabilirlik deneyleri uzun havalandırmalı aktif çamur model reaktörde yapılmıştır. Fizikokimyasal ön arıtma uygulanmış rafineri atıksularına 12, 24 ve 36 saat bekletme süresi uygulayarak %87 ile 97 KOI ve %85-91 arasıda yağ pres giderimi elde edilmiştir. Sonuç olarak bitkisel yağ sanayi rafineri ünitesi atıksularının labaratuvar şartlarında gerçekleştirilen model fizikokimyasal ve biyolojik arıtılabilirlik çalışmaları sonunda su kirliliği kontrolü yönetmeliği deşarj standartlarına ulaşılacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY The process of vegetable-oil refining includes neutralization of free acids, removal of gummy materials, deodorization and color removal stages. The characteristics of wastewaters may differ with respect to the type of products and processes in refining. The physico-chemical and biological treatment processes are carried out in order to provide the discharge standards for these wastewaters. In this study, the characterization of wastewater with physico-chemical and biological treatability were investigated. The pollution concentration from soybean, cotton seed and sunflower refining systems was ranging among 1935-31,200 mg/L of COD and 480-6783 mg/L of oil-grease. The physico- chemical treatability studies were carried out by DAF and coagulation- sedimentation units. A COD removal of 32% and an oil-grease removal of 59% was obtained by DAF unit. On the other hand, in the same process, it was reported that a COD removal of 47% and an oil-grease removal of 36% were achieved by addition of coagulants. Alum, ferric chloride and lime as coagulants and also polyelectrolytes as coagulant aids were used in DAF, coagulation-sedimentation processes. Ferric chloride was found to be the most effective coagulant during these two processes. However, using of polyelectrolytes rose the COD and oil-grease removal, and especially these were found to be affective in low coagulants dosages. Biological treatability studies were carried out by the extended aeration activated sludge reactor. As a result, it was concluded that a COD removal ranging between 87%-97% and an oil-grease removal ranging between 85%-91% have been obtained with the hydraulic retention times of 12, 24 and 36 hours for the wastewaters from physico-chemical pretreatment unit.