Bitkisel yağ sanayi atık sularının yüksek hızlı jetlerle (flotasyon) arıtılması
Treatment of wastewater to high velocity jets (flotation) from vegetable oil industries
  1. Tez No: 116638
  2. Yazar: AHMET AKBULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUALLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİTKİSEL YAĞ SANAYİ ATIKSULARININ SU JETİ YARDIMI (FLOTASYON) İLE ARITILIP YAĞ-GRES TAYİNİNİN YAPILMASI Ahmet AKBULUT Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa 36 Bitkisel yağ sanayi, en önemli sanayi sektörlerinden biridir. Tarımsal endüstrinin bir parçası olarak bitkisel yağ üretimi su kirliliğine önemli düzeyde katkıda bulunmaktadır. Türkiye'de bitkisel yağ sanayi atıksularının arıtımı ve karakterizasyonu üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Fakat bu endüstri tarafından üretilen atıksuların miktarı ve atık yükleri ile arıtım alternatifleri yeterince incelenmemiştir. Yüksek hızlı jetler esas olarak, etkili gaz dağılması için bir kuvvetli kesme bölgesi oluşturmak ve atalet darbesi yoluyla hava kabarcıkları çarpışma meydana getirmeğe yarar. İkinci bir faydası ise jetlerin (flotasy ondaki akışkana) moment transfer etmesi ve sistemin enerji ihtiyacı için etkili bir parçacık ve akım süspansiyonu sağlamasıdır. Bu çalışmada Elazığ'da bulunan Karadeniz Birlik Yağ Fabrikası bu sektörün bir örneği olarak seçilmiştir. Fabrikanın üretim metodu değerlendirilmiş ve fabrika atıksuları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Atıksu, yüksek hızlı jetler, bitkisel yağ sanayi, flotasy on, arıtım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC Thesis DETERMINATION OF OIL-GREASE BY PURIFTING WASTEWATER OF VEGETABLE OIL INDUSTRY WITH USING WATER JET Ahmet AKBULUT Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmet of Civil Engineering 2002, Page: 36 The vegetable oil industry' is one of the most important industrial sectors. As a part of the agro- industry vegetable oil production makes a significant contribution to water pollution. A lot of studies have been carried out on the charactarizatioan and treatment of vegatable oil production wastes in the Turkey, but the quality and quantity of, waste loads, and the treatment of wastewater produced by vegetable oil industries have not been studied to a great extent. High-velocity jets serve essentially to create a zone of intense shear for effective gas dispersion and to generate a high field that enhances particle-buble collision effiency via anertial impaction. A secondary benefit is that the jets transfer momentum to the process fluid, providing the energy requiremetens for efficent suspension of particles and flow through the system. In this study, Karadeniz Birlik Vegetable Oil Factor)', Elazığ, was selected as a representative of the sector. The method of production has been evaluated, and the factor's wastewater has been investigated. Key Words : wastewater, high velocity jets, vegetables oil industry, flotation, treatment