Levent (Akçadağ-Malatya batısı) ve çevresinin tektono-stratigrafisi
Tectono-stratigraphy of Levent (Akçadağ-west of Malatya) region
  1. Tez No: 283236
  2. Yazar: SELİM SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma alanı Malatya ilinin Kuzeybatısında yer almakta olup, yaklaşık 120 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Bölgede Üst Jura?Tersiyer yaş aralığında kayaçlar yüzeylemektedir. Levent ve çevresinin kaya birimleri ve tektonostratigrafik özelliklerini belirlemek amacı ile yapılmış bu çalışmada 6 farklı litostratigrafi birimi ayırtlanarak haritalanmıştır.Bölgedeki temel kayalarını Üst Jura?Alt Kretase yaşlı, aşırı derecede altere olmuş, kısmen tabakalı, gri?bej renkteki Horasançal Formasyonu oluşturmaktadır. Geç Kampaniyen sırası ve sonrasında olasılıkla kuzeyden güneye doğru bindermeler ile gelen Hocalıkova ofiyoliti, temeldeki Horasanaçal Formasyonunu tektonik dokanakla üzerlemektedir. Geç Kampaniyen?Erken Mestrihtiyen'de tektonik aktivite ile denetlenen bir havzada transgresif olarak Ulupınar Formasyonu havzanın kenar kesimlerinde (sığ denizel-sahil çizgisi çökelleri) çökelmiştir.Ulupınar Formasyonunun üzerine; başlıca çakıltaşı, kumtaşı, kireçtaşı?marn ardalanmasından oluşan, Orta?Üst Eosen yaşlı ve genelde lagün, kumsal, şelf ortamlarında çökelen Tohma Formasyonu açısal uyumsuzlukla gelmektedir. Tohma Formasyonu üzerine yine uyumsuz olarak başlıca bazaltlardan oluşan Orta Üst Miyosen yaşlı Yamadağ volkanitleri gelmektedir. Bölgedeki en genç birimler olan Kuvaterner yaşlı alüvyon yelpazeleri ve alüvyonlar diğer bütün birimler üzerinde açısal uyumsuzlukla yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area is located to the Northwest of Malatya city and covers an area of about 120 square km. Upper Jurassic?Tertiary aged formations are exposed in the region. This study aims to determine lithostratigraphic and tectonostratigraphic features of the units in the Levent and its near surrounding area where six lithostratigraphic units have been distinguised.The basement is represented by Late Jurassic-Early Cretaceous age Horasançal Formation which consists of fractured, partly bedded, grey to beige coloured limestone. The Hocalıkova ophiolites, which tectonically overlies the Horasançal Formation, probably thrusted into the area from north to the south during and/or after late Campanian. The Ulupınar Formation transgresivelly deposited to the edge of the basin (shallow marine-shore line sediments) during late Campanian-early Maastrichtian around the tectonically controlled basin. Upper Cretaceous Ulupınar formation consisting of conglomerate, sandstone, marl and limestone was deposited partly in a fluvial-delta and partly in very shallow marine environments.Middle-Upper Eocene age Tohma formation that generally deposited in lagoon, beach and shelf environments comprising mainly pebblestone, sandstone, limestone-marl rests on the Ulupınar Formation with an angular unconformity. Middle-Upper Miocene age Yamadağ volcanics comprising mainly basalts unconformably rests on the Tohma Formation. Quaternary age alluvial fan and alluviums are the youngest sediments of the area and unconformably rest on all the older units.