Farklı mini karpuz çeşitlerinin Adana ekolojik koşullarındaki verim ve kaliteleri
Yield and quality characteristics of different mini size watermelon varieties in Adana ecological conditions
  1. Tez No: 283237
  2. Yazar: RİFAT MURAT MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tez çalışmasının amacı, bölgemizin en önemli tarımsal ürünlerinden birisi olan karpuzda, farklı bir ürün grubunun ülkemize ve bölgemize tanıtılması amacıyla, mini karpuz çeşitlerinin bölgemiz ekolojik koşullarındaki verimleri ile meyve kalitelerinin araştırılmasıdır.Çalışmada bitkisel materyal olarak 18 adet mini karpuz çeşidi yer almıştır. Şahit olarak ise bölgemizde ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan Crimson Tide Fı ile Crisby Fı çeşitleri kullanılmıştır.Çalışmada ilk ve % 50 çiçeklenme zamanı, ana kol uzunluğu, ana gövde çapı, ana gövdedeki boğum sayısı, yumurtalık çapı ve uzunluğu, toplam verim, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve yüksekliği, ortalama meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, renk ölçümleri, SÇKM, tohum sayımı ve 1000 tohum ağırlığı ölçümleri yapılmıştır.Araştırma bulgularına göre, denemede yer alan çeşitlerden WDL 7078 F1, WDL 8051 F1 ile Bonanza F1 verim değerleri bakımından ön plana çıkmıştır. Meyve eti rengi bakımından en kırmızı meyve etine sahip çeşit WDL 8051 F1 çeşidi olmuştur. SÇKM analizleri karşılaştırıldığında en yüksek SÇKM değerine sahip çeşit Petite Perfection F1 olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the productivity and fruit quality of mini-watermelon types under our regional ecological conditions with an aim to promote a different product group in our country and region in the field of watermelon, which is one of the most significant agricultural products of our country.In the study 18 mini watermelon varieties are used. Crimson Tide and Crisby F1 varities, grown widely in our area and country, are used as control varieties.First and 50% flowering period, main shooting lenght, main stem diameter, number of nods in main stem, ovary diameter and lenght, total yield, average fruit weight, average fruit height, average fruit diameter, fruit rind thickness, color readings, TSS analysis, number of seeds and weight of 1000 seeds are measured.According to the results of the research, WDL 7078 F1, WDL 8051 F1 and Bonanza F1 varieties that took place in trial come into prominence from the yield point of view. WDL 8051 F1 is the variety that has the darkest red flesh color. When TSS values are compared, Petite Perfection F1 is the variety that has the highest TSS content.