Levent Vadisi'nde doğa sporları ve jeomorfoloji ilişkisi
The relationship between nature sports and geomorphology in Levent Valley
- Tez No: 999414
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Malatya ili Akçadağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan Levent Vadisi'nin jeomorfolojik özellikleri ile doğa sporları potansiyeli arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Yaklaşık 28 km uzunluğa sahip olan vadi, Permiyen'den Pliyosen'e uzanan jeolojik birikimi ve yoğun karstik süreçlerle şekillenmiş morfolojik yapısıyla dikkat çekmektedir. Çalışma kapsamında karma araştırma yöntemi benimsenmiş; literatür taramasının yanı sıra kapsamlı saha gözlemleri, GPS verileri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, vadideki kanyon yapısı, dik yamaçlar ve mağara oluşumlarının; doğa yürüyüşü, dağ krosu, Slackline, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, off-road ve yamaç paraşütü gibi macera sporları için yüksek potansiyel sunduğu tespit edilmiştir. Saha çalışmalarıyla 7 farklı yürüyüş rotası, tırmanış sektörleri ve bisiklet parkurları teknik parametreleriyle (eğim, mesafe, zorluk derecesi) belgelenmiştir. Elde edilen bulgular, Levent Vadisi'nin sahip olduğu jeomorfolojik mirasın sürdürülebilir turizm ve jeopark projeleri çerçevesinde bölgesel kalkınma için stratejik bir kaynak olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the geomorphological characteristics of the Levent Valley, located within the boundaries of the Akçadağ district in Malatya province, and its potential for outdoor sports. Spanning approximately 28 km, the valley stands out for its geological accumulation ranging from the Permian to the Pliocene and its morphological structure shaped by intensive karstic processes. A mixed-methods research approach was adopted for the study; in addition to a literature review, extensive field observations, GPS data, and Geographic Information Systems (GIS) analyses were utilized. As a resulde of the research, it was determined that the canyon structure, steep slopes, and cave formations in the valley offer high potential for adventure sports such as trekking, mountain cross, slacklining, rock climbing, mountain biking, off-road driving, and paragliding. Through field studies, seven different hiking routes, climbing sectors, and cycling tracks were documented with their technical parameters (slope, distance, difficulty level). The findings reveal that the geomorphological heritage of the Levent Valley is a strategic resource for regional development within the framework of sustainable tourism and geopark projects.