Kalay ve çinko elementlerinin magnezyum metaline ilavesi ve özelliklerinin incelenmesi
The addition of tin and zinc elements in magnesium metal and investigation of its properties
- Tez No: 283313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. CAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma da, saf magnezyumun mikroyapı, mekanik ve korozyon özellikleri üzerinde kalay ilavesinin (ağ. % 1-3-5) etkisi incelenmiştir. Kalay ilavesine ek olarak, sabit değerde çinko (ağ. % 1), kalay içeren alaşımlara ilave edilmiştir. Alaşımlar, kontrollü atmosfer altında kokil döküm yapılarak üretilmiştir.Sonuçlarda, kalay ilavesinin mikroyapıyı modifiye etmiş ve tane boyutu azalmıştır. Çinko ilavesinde de daha küçük taneler gözlenmiştir. X ışınları difraktometresinde, tüm alaşımlarda ana fazların ?-Mg, Mg2Sn olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca test edilen tüm alaşımlarda Zn esaslı intermetalikler gözlenmemiştir. Saf magnezyumun sertlik ve basma mukavemetleri, Sn ilavesinin ağırlıkça %5'e doğru artmasıyla artmıştır. Buna rağmen, saf magnezyumun çekme mukavemeti ağırlıkça %3 Sn ilavesine kadar artmıştır. Aynı durum ağırlıkça %1 Zn içeren alaşımlarda da gözlenmiştir, fakat Sn ilaveli alaşımlardan daha mukavemetlilerdir. En iyi uzama Mg-ağ.%3 Sn-ağ.%1 Zn alaşımında görülmüştür. Saf magnezyumun korozyon hızı, alaşım elementinin %5 Sn ilavesine doğru yükselmesiyle birlikte azalır. Zn ilavesinde, alaşımların korozyon direnci, Sn ilaveli alaşımlar ile kıyaslandığında artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of tin (wt. % 1-3-5) on the microstructure, mechanical and corrosion properties of pure magnesium were investigated. In addition tin, a constant value of Zn (wt. % 1) was added to alloys with Sn. The alloys were produced under a controlled atmosphere by a gravity-casting process.The results show that the addition of Sn element modified the microstructure and decreased the grain size. In the case of Zn addition, the smaller grains were obtained. X-ray difractometry revealed that the main phases are ?-Mg, Mg2Sn in the all of alloys. Furthermore, it is not observed any Zn based intermetallics in all alloys tested. The hardness and compressive strength of pure-Mg increased by adding Sn up to 5wt.% however, the tensile strength of pure-Mg increased by adding Sn up to 3wt.%. A similar trend is also observed in the alloys containing 1wt% Zn, but more strong than with only Sn. The greatest elongation were exhibited by Mg-3wt.% Sn-1wt.% Zn. The corrosion rate of pure-Mg decreased with increasing alloying element up to 5wt.% Sn. In the case of Zn addition, the corrosion resistance of alloys increased when compared with only Sn alloys.