Bazı motor yağlarının tarım traktörlerinde optimum kullanım süreleri üzerine bir araştırma
A Research on optimum usage interval of same engines oil in agricultural tractor
  1. Tez No: 78900
  2. Yazar: ERDAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI MOTOR YAĞLARININ TARIM TRAKTÖRLERİNDE OPTİMUM KULLANIM SÜRELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Erdal KILIÇ T.Ü TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEK OKULU TARIM MAKİNALARI BÖLÜMÜ Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Selçuk ARIN 1998, Sayfa: 87 Jüri : Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Bu araştırmanın amacı motor yağlarının tarım traktörlerinde kullanılması sonucu yağlarda oluşan kirleticileri tesbit etmek, kirleticilerin motor yağı üzerindeki fiziksel ve kimyasal etkilerini incelemek ve bu kirleticilerin kaynağını saptamak, kullanılmış ve kullanılmamış yağlara ait vizkozite indeksi, kinematik vizkozite, parlama noktası, özgül kütle, toplam baz numarası değerlerini tesbit ederek karşılaştırmaktır.II Bu amaçla iki farklı tip motor yağı (SUPER V 20W/50 ve TERRAK 15W/40), iki farklı model traktörde (MF-285 ve FIAT-60-56) 200 saat kullanılmış ve laboratuarda çeşitli analizler yapılmıştır. Aynı analizler kullanılmamış yağlar için de yapılmıştır. Laboratuvar analizleri sonucunda vizkozite indeksi 92-147; 40°C'de kinematik vizkozite 67.75-179.39 cSt; 100 °C'de kinematik vizkozite 8.93-18.1 1 cSt; özgül kütle 0.871 40.9109 gr/cm3 ; toplam baz numarası 3.4-10.5 mg/g; parlama noktası 195-225 °C olarak elde edilmiştir. Ayrıca her iki tip yağ için kurşun, silisyum, kalay, nikel, fosfor, potasyum, alüminyum, molibden, sodyum, bor, demir, gümüş, krom, mangan, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, kükürt elementlerinin konsantrasyonlarına ait değerler saptanmıştır. Araştırmada kullanılmış motor yağlarının analizleri sonucunda belirlenen elementler motor yağının bileşiminden, yağlara katılan katıklardan ve kirleticilerden meydana geldiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre vizkozite indeksi, kinematik vizkozite, parlama noktası ve toplam baz numarası değerleri, kullanılmamış yağlara göre azalırken, sadece özgül kütleye ait değerler, kullanılmamış yağa göre araştırmada kullanılan her iki tip yağda da artmıştır. Bunun nedeninin dış ortamdan gelen kirleticiler olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY PhD Thesis A Research On Optimum Usage Interval Of Some Engines Oil In Agricultural Tractor Erdal KILIÇ Trakya University Graduate School of Natural Applied Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty the Head Science Department of Agricultural Machinery The purpose of this research is to determine the contaminators of oil that is formed in agricultural tractor engines, investigate physical and chemical effects and optain the source of these contaminators, determine viscosity index, kinematic viscosity, flash point, density, total base number of used and unused oils and compare the characteristics written above. For that reason two different types of (SUPER V20W/50 and TERRAC 1 5W/40) used for 200 hours in two models of tractor (MF285 and FIAT 60-56) and various analyses were done in laboratory. Same analyses were also done for unused oils. As the result of laboratory analyses, 92-147 viscosity index, 67.75-179.39 cSt of kinematic viscosity at 40 °C, 8.93-18.11 cSt of kinematic viscosity at 100 °C, 0.8714-0.9109 gr/cm3 of density and 3.4-10.5 mg/g of total base number, 195-225 °C of flush point were obtained. In addition to these, values which are belong to theIV concentrations of phosphorus (P), potassium (K), aluminium (Al), tin (Sn), silisium (Si), lead (Pb), nickel (Ni), bor (B), molybdenum (Mo), sodium (Na), iron (Fe), silver (Ag), chromium (Cr), manganez (Mn), calcium (Ca), magnesium (Mg), zinc (Zn), copper (Cu) and sulphur (S) elements were determined for both types of oils. In the research, it has been found that, the elements obtained from tests were formed by composition of engine oil, additives and contaminators. Due to results of the research, while viscosity index, kinematic viscosity, flash point and total base number characteristic were decreasing, only, density increased in both types of oil with respect to unused oils. It is thought that increase of density is because of contaminators coming from external environment.