Yüksek güvenlikli kızılötesi iletişim uygulaması
High secure infrared communication application
- Tez No: 283322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Haberleşmede güvenlik her zaman ön plandadır. İletişim sırasında veriler kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir. Güvenli bir haberleşme için günümüze kadar birçok çalışma yapılmıştır. Fakat teknolojinin her alanında olduğu gibi güvenlik alanında yapılan çalışmalarda da en iyi sonuç elde edilememiştir. Son yıllarda hızla ilerleme kaydeden sayısal elektronik teknolojisi sayesinde mikroişlemcili ve bilgisayar tabanlı birçok elektronik sistemin tasarımı ve uygulaması haberleşmeyi daha kolay ve güvenilir hale getirmiştir.Bu tez çalışmasında, kablosuz ortamda yüksek hızla çalışan ve diğer kablosuz haberleşme yöntemlerine göre maliyeti düşük olan IR tabanlı sistemlerin güvenliğini arttırmaya yönelik bir çalışma yapılmıştır. İlk olarak standart protokollerden farklı olarak SATE isimli yeni bir protokol tasarlanmıştır. Ardından güvenliği daha da artırmak için sisteme bir simetrik anahtar şifreleme yöntemi olan TEA blok şifreleme algoritması eklenmiştir. Son olarak ise, sistemin yetkisiz kişiler tarafından kullanılmasını önlemek ve kullanımı kolaylaştırmak amacıyla kullanıcı arayüzü eklenmiştir. Arayüz sayesinde sistemi sadece tanımlı kullanıcılar kullanabilecek ve yönetici tarafından kullanıcıların sistemi hangi sıklıkla ve ne zaman kullandıkları kontrol edilebilecektir. SATE protokolünün başarımı bellek boyutu ve çalışma performansı kriterlerine göre incelenerek var olan protokoller ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security is always an important issue in communication. Communication data may be got by malicious people during communication. Many studies have been focused for safety communication until today. However, any studies in the field of security haven?t been reach perfection like all fields of technology. In recent years due to advancing digital electronic technology, communication has become easier and reliable.In this thesis, design and applications are performed to increase security in IR based systems, which can work at high speeds in wireless environment with low costs. Firstly, a new protocol is called SATE is designed instead of standard protocol. After TEA algorithm, which is a block encryption algorithm in symmetric key systems, is added to the system. Finally, a user interface implemented in the system to prevent unauthorized entries from transmitting circuit. This interface will accept users who are authorized to use system. With this interface administrator can check the user statistics such as usage rates and access times of users, and interfere the system if necessary. Success of SATE protocol is performed according to memory size and performance of work measures and then compared with existing protocols.