Smart home design with IoT (Home automation)
Nesnelerin interneti ile akıllı ev tasarımı (Ev otomasyonu)
  1. Tez No: 515618
  2. Yazar: YASSER SAMIR HADI AL-SAMARRAEI
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL TARIYAN ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akıllı ev kavramı modern toplumumuzda gelişmekte olan bir konudur. Ev elektronik cihazları gibi akıllı otomasyon bileşenleri kullanıcılarla iletişim kurarlar. Bu cihazlar akıllı olmayan cihazlarla karşılaştırıldığında oldukça pahalıdırlar. Bu tez çalışmasında, bir ev otomasyon sistemi çalışılmış ve varolan cihazların otomasyonu modern akıllı teknoloji desteği sağlanarak geliştirilmiştir. Bu etkili yönetemle, varolan cihazları değiştirmek yerine otomasyon sistemini güncelleyerek maliyet düşürülebilirmiştir. Bu tezde, ev otomasyon sistemi birçok genel problemi çözmek için uygulanmış ve tasarlanmıştır. Nesnelerin interneti güvenlik öğeleri akıllı ev (ev otomasyonu) ile araştırılmıştır ve ev otomasyon sistemi temel aşaması olarak açıklanmıştır. Akıllı ev (ev otomasyonu) uygulaması ev güvenlik algılayıcılarını izlemek ve güvenlik için tasarlanmıştır. Akıllı ev sistemi izlenmesi ve kontrolü için bir uygulama yapılmıştır. Sistem donanım ve yazılım bileşenlerine dayalıdır (Arduino Mega 2560) ve evin güvenlik görevlisi gibi davranabilir. Sistem nem, gaz, ışık, yangın, hırsız alarmını izlemek üzere tasarlanmıştır ve güvenlik için pasif kızılötesi algılayıcıya sahiptir. Kapı ve pencerelerde kapatılmasının unutulması durumunda herhangi bir yetkisiz davetsiz misafiri izlemek için algılayıcılar kullanılmıştır. Bunlara ek olarak; sistem, özel hedeflere algılayıcılardan“sistem aktive modunda”iken GSM sistemi ile bilgilendirme SMS mesajı göndererek bağlantı kurabilir. Sistem (tasarımdaki ev ekipmanları) Android uygulaması kullanılarak bluetooth aracılığıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart home's conception has been growing topic in our modern community. The content of smart automated items, such as home electronic devices, communicate together with users. These devices are quite expensive when compared to non-intelligent devices. In this thesis, a Home Automation system has been studied and developed to automate existing appliances by supporting them with modern smart technology. In this effective way, the cost can be lowered with upgrading the automating system instead of replacing entire the items. A Home Automation System has been implemented and designed to solve several common issues in this thesis. IoT security items have been investigated with the smart house (Home Automation) and clarified to become a basic stage of the Home Automation system. Smart home (Home Automation) application is designed to monitor and secure the home security sensors. An application has been performed to monitor and control the smart home system. The system is based on hardware and software components (such as Arduino Mega 2560) and can be acted as a security guard of the home. The system has been designed to monitor the humidity, temperature, light, gas, fire, burglar alarm in the house and has a passive-infrared sensor to make sure that the family in safe. Sensors have used on windows and doors to monitoring any an unauthorized intruder or in case of forgetting to close it. In addition, the system is also connected with GSM system (Global System for Mobile communication) to send notification SMS message (Short Message Service) to specific destinations in case of detecting something from sensors while“the system activated”mode on. The system (equipment of the home design) also has been controlled by using android application via Bluetooth.