Okzadiazol ve tetrazol içeren penta sübsütie pridin bileşiklerinin sentezi
Synthesis of 1,3,4-oxadiazole and tetrazole substituted 1,4-dihydropyridine and pyridine compound
- Tez No: 283325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1,4-dihidropridin bileşikleri antiviral, antitümör, antibakteriyel, antienflamatuar, antihipertansif kalsiyum kanal iyonu blokeri ve HIV inhibitörü gibi farklı farmakolojik özellikler gösteren bileşiklerdir. 1,4-dihidropridin bileşikleri nifedipin, cerebrocrast ve SKF 24260 gibi 1970 yılından beri ilaç olarak kullanılan bileşiklerin ana iskeletini oluşturduğundan son yıllarda ilgi çekmektedir.Bu çalışmada katı asit katalizörü eşliğinde nitril grubu içeren1,4-dihidropridin ve pentasubstitue pridin bileşikleri sentezlendi. Bu bileşiklerden tetrazol ve 1,3,4-oksadiazol türevlerine geçildi ve çalışma aşağıda belirtilen basamaklarla gerçekleşti.Alumina Sülfürik Asit (ASA) katı asit katalizörü kullanılarak nitril substitüe 1,4- dihidro piridin bileşikleri nitril substitute aldehit ve farklı 1,3-diketon, aminokrotanitril veya etil aminokrotanot bileşikleri kullanılarak sentezlendi. Daha sonra nitril substitüe 1,4- dihidro piridin bileşikleri CAN ile penta substitute pridin bileşiklerine dönüştürüldü.Nitril içeren 1,4- dihidro piridin ve pridin bileşikleri sodyum azit ve amonyum klorürün DMF de ısıtılması ile tetrazol türevlerine daha sonrada bu bileşiklerin asetik anhidrit ısıtılmasıyla 1,3,4-oksadiazol türevleri elde edildi.Kromatografik yöntemler kullanılarak saflaştırılan ürünlerin yapıları 1H, 13CNMR, FT-IR ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatıldı.Bu çalışmaların yürütülmesi esnasında maddi desteklerinden dolayı TÜBİTAK'a (109T553) teşekkür ederiz
Özet (Çeviri)
1,4-dihydropyridine compounds have antiviral, antitumor, antienflamatory, antihipertansive calcium ion channel blocker and affect as HIV inhibitory properties. 1,4-dihydropyridines have been using nifedipine, cerebrocrast ve SKF 24260 as a drug since 1970 and form main skeleton of this kind of drugs.In this study, Nitrile substituted 1,4-dihydropyridine and pyridine compounds were synthesized using as a solid acid catalyst. From the compounds, The derivatives of tetrazole and oxadiazole containing compounds were prepared according to the following steps.Nitrile substituted 1,4-dihydropyridine compounds were synthesized using nitrile substituted aldehyde, different 1,3-diketones and amino cratonitrile or ethylamino cratonate and a solid acid catalyst such as alumina sulfuric acid (ASA). The compounds were oxidized using ceium ammonium nitrate to the corresponding pyridines. Nitrile substituted 1,4-dihydropyridine compounds were converted to the tetrazole derivatives in the presence of sodium azit and ammonium chloride in DMF. Tetrazole substituted 1,4-dihydropyridine and pyridine compounds were converted to 1,3,4-oxadiazole derivatives using acetic anhydride.The prepared compounds which are purified by chromatographical methods will be analysed by 1H ,13C NMR, FTIR and elemental analysis.This study was supported by TUBITAK (109T553) and we thank them for financial support.