Architectural form design and structural analysis of tensile structures
Mimari şekil tasarımı ve asma germe sistemlerin yapı analizi
- Tez No: 283338
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez mimari şekil tasarımları ve asma germe sistemlerin analizi ile ilgilidir. Asma germe sistemlerin tarihsel gelişimi ile için form bulma ve analiz yöntemleri hakkında literatür araştırmaları verilmiştir. Asma germe yapıların tasarımları dört aşamada yapılmaktadır. Bunlar, kavramsal tasarım, form bulma, yapı analizi ve kesme kalıplarının oluşturulması. Formun bulunması, analizin yapılması ve kesme kalıpların çıkartılması için tasarım aşamaları ve sayısal yöntemler verilmiştir. İki adet asma germe yapı tasarlanmıştır, bunlar: Gaziantep Üniversite ana giriş kapısı ve kamelya. Son bölümde, asma germe yapıların tasarımı ile ilgili bu çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve gelecek çalışmalar için bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with architectural form design and structural analysis of tensile structures. The literature survey of tensile structures about historical references, form findings and analysis methods are given. The design of tensile membrane structures is carried out in four steps. These are conceptual design, form finding, structural analysis and cutting pattern. The design procedure and numerical methods are given. Two tensile membrane structures such as, university main entrance and open sunshade lodge hall are designed. At the end, brief conclusions are presented together with some suggestions for future studies on the design of tensile structures.