CDC25A gen polimorfizmlerinin meme kanseri patogenezi ve prognozu ile ilişkisi
The relation between CDC25A gene polymorphisms and breast cancer pathogenesis and prognosis
- Tez No: 283337
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN CAMCI, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biology, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kontrol noktası temel elemanlarından biri olan hücre bölünme siklusu 25 (CDC25) fosfatazlar hücre siklusunun ilerlemesini düzenleyen önemli regülatörlerdir. Memeli hücrelerinde bu genin üç izoformu tanımlanmıştır: CDC25A, CDC25B ve CDC25C. CDC25A, S fazına girişte gereklidir ve bu fosfatazın aşırı ekspresyonu S fazına girişi hızlandırır. CDC25A'nın aşırı ekspresyonu tümör hücrelerini DNA replikasyon kontrol noktalarına daha az hassas hale dönüştürür ve böylece genomik kararsızlıklarına eşlik eder. Bu çalışmada, insan CDC25A genindeki tek gen polimorfizmlerinin metastatic ve metastatik olmayan meme kanserindeki sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Meme kanseri tanısı konmuş toplam 281 hasta ve 137 meme kanseri olmayan sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. CDC25A gen polimorfizmlerinin belirlenmesi PCR ve RFLP tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. 263C/T bölgesindeki polimorfik değişim hem meme kanseri ile hem de metastazla ilişkili bulunmuştur. Özendirici bölgesinde yer alan -350C/T polimorfizmi ile meme kanseri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Yine özendirici bölge içinde yer alan -51C/G polimorfizmi meme kanseri ile ilişkili bulunurken metastazla ilişkili bulunmamıştır. Bu sonuçlar CDC25A geninin 263C/T ve -51C/G polimorfizmlerinin meme kanserinin erken tanısı için aday belirteç olabileceklerini ve tedavide ideal hedefler olarak rol oynayabileceklerini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The family of cell division cycle 25 (CDC25) phosphatase is one of the important regulators of the cell cycle progression. In mammalian cells, three isoforms have been identified: CDC25A, CDC25B, and CDC25C. CDC25A is required to enter S period, and the overexpression of this phosphatase accelerates the entrance to S period. CDC25A overexpression could render tumour cells to be less sensitive to DNA replication checkpoints, thereby contributing to their genomic instability. We aimed to investigate the frequency of human CDC25A gene SNPs in metastatic and non-metastatic breast cancer. Totally 281 patients with histologically confirmed incident of breast cancer and 137 cancer-free controls were included. The CDC25A gene polymorphisms were detected by PCR and RFLP techniques. It was found that the 263C/T polymorphism is significantly associated both with breast cancer and the risk of metastasis. The -350C/T polymorphism in the promoter region of CDC25A gene was not found to be associated with breast cancer and metastasis. The other promoter polymorphism -51C/G in the CDC25A gene was associated with breast cancer but not with metastasis. These data suggest that 263C/T and -51C/G polymorphisms of CDC25A gene could be candidate markers for earlier diagnosis of breast cancer.