Poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit) kopolimerinin geçiş metali komplekslerinin UV-görünür bölge spektrofotometresi kullanılarak termodinamik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of thermodynamic parameters of transition metal complexes of poly(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride) copolymers by using UV-visible spectrophotometer
  1. Tez No: 283344
  2. Yazar: ALİ GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, maleik anhidritin kopolimerlerinden poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit)'in Cu+2, Mn+2 ve Zn+2 ile kompleksleşme eğilimleri UV-Görünür Bölge Spektroskopisi yöntemiyle incelenmiş, oluşan komplekslerin stokiyometrik katsayıları, oluşum sabitleri, Gibbs serbest enerjileri ( ? G), entalpileri ( ? H) ve entropileri ( ? S) belirlenmiştir.Çalışmalar 25 ve 40 ? C olmak üzere iki ayrı sıcaklıkta yürütülmüş, sıcaklığın kompleksleşmeye etkisi incelenmiş ve kompleks oluşum sabitlerini arttırdığı gözlenmiştir. Her bir metal için kompleks oluşum sabiti mol oranı yöntemiyle hesaplanmış ve sıralamanın Kol(Zn) > Kol(Mn) > Kol(Cu) şeklinde olduğu bulunmuştur.Elde edilen kompleks oluşum sabitleri ve Gibbs serbest enerjileri değerlendirilerek poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit) ile kompleks oluşturma konusunda etkinlik sırası Cu+2 < Mn+2 < Zn+2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the tendency to complexation of poli(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride) with Cu+2, Mn+2 and Zn+2 ions were investigated by UV-Visible Spectroscopy Method. The stoichiometry, formation constants, gibbs free energies ( ? G), enthalpies ( ? H) and entropies ( ? S) of the complexation reactions were calculated.Experimental studies were performed at 25 and 40 ? C to investigate the effect of temperature on complexation reactions. It was observed that the temperature increase the complex formation constant. The complex formation constants of each metal were calculated by mole ratio method and found in order of: Kf(Zn) > Kf(Mn) > Kf(Cu).The calculated complex formation constants and gibbs free energies showed that the complex formation tendency increased in following order: Cu+2 < Mn+2 < Zn+2.