Escherichia coli yeşil floresans proteini füzyon vektörünün konstrüksüyonu
Contruction of an Escherichia coli green fluorescence fusion vector
  1. Tez No: 283355
  2. Yazar: BURHAN BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaptığımız bu tez projesi ile GFP (yeşil flüoresans proteinini) füzyon olarak kullanabilen bir vektör plazmid sistemi elde etmiş bulunmaktayız. Konstrukt edilen olan bu vektör ile hem küçük peptitlerin hemde protein ve protein parçalarının kolaylıkla üretimini sağlayabileceğiz. Bu vektörün içerdiği trombin kesim bölgesi sayesinde GFP füzyonunu gerekirse keserek peptit ya da proteinlerin saflaştırılmasını sağlayabileceğiz. İstenildiği takdirde flüoresan bir prob gibi davranabilen GFP sayesinde bu peptitleri GFP den ayırmadan füzyon şekliyle bu peptitlerin fonksiyon ya da spektroskopik çalışmalarında rahatlıkla kullanabilme imkânı sağlayabileceğiz. Aynı zamanda bu vektörle üretmek istediğimiz peptit yada proteinlerin hücrede nerede lokalize olacağını flüoresans mikroskopisi sayesinde inceleyebilecek bir imkanı sunabileceğiz.
Özet (Çeviri)
We are constructed a plasmid vector system with this thesis project that uses GFP (Green fluorescent protein) as a fusion. We are able to easily produce either peptides or proteins and protein domains using this constructed vector. If necessary, peptides or proteins can be purified using thrombin cleavage site that is in this vector or without removing GFP as a fusion; this GFP fusion protein can be used for functional and spectroscopic studies, because GFP behaves as a fluorescent probe. It will be represented at the same time producing wanted proteins or peptides with our constructed vector that will able to analyse where desired protein localise in the cells by using fluorescent microscopy.