Tokat yöresinde yetişen bazı üvez (Sorbus domesitica L.) tiplerinin tohumlarının çimlenmesi üzerine farklı uygulamaların etkileri
Determination of seed germination capability of some wild service tree (Sorbus domestica L.) genotypes grown in Tokat province
  1. Tez No: 283356
  2. Yazar: CEMİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırma, Tokat ili merkez ilçesinden selekte edilen iki üvez (Sorbus domestica L) tipinin tohumlarının çimlenme özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, 2009-2010 yıllarında yürütülmüştür. Tohumlara 9 farklı uygulama yapılarak, farklı katlama sürelerindeki çimlenme özellikleri belirlenmiştir. Çimlenme özellikleri genotip, katlama süreleri ve uygulamalara bağlı olarak değişmiştir.60D2 genotipinde en iyi çimlenme %80 olarak katlamanın 105.gününde ve 2000 ppm GA3 uygulamasından; 60D3 genotipinde ise yine katlamanın 105.gününde %90 olarak C vitamini + 1000ppm GA3 uygulamasından elde edilmiştir. Tohumlarda çürümeler en fazla sülfürik asit uygulamasında görülmüştür. Genotiplere ait tohumların çimlenmesi genellikle ilk 5 günde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2009 and 2010 to determine of the germination characteristics of two service trees selected in Tokat central region. Nine different treatings applied on seeds. The germination rates varied by the genotype, treating and stratification periods.The highest germination rate was obtained as 80% from 60D2 genotype stratified 105 days and treated by 2000 ppm GA3 and it was 90% from 60D3 genotype stratified 105 days and treated by ascorbic acid + 1000ppm GA3. The putrefaction of seeds were observation in treated sulphuric acid. The seeds of genotypes germinated in five days.