Kuvvetli C_1 toplanabilir ve sınırlı dizi uzayları arasındaki lineer operatörlerin non-kompaktlık ölçümü
The measure of noncompactness of linear operators between spaces of strongly C_1 summable and bounded sequences
  1. Tez No: 283357
  2. Yazar: HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, beş bölüm olarak düzenlendi. İlk bölümde; giriş verildi. İkinci bölümde; çalışma boyunca kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde; çalışmada kullanılacak olan metotlar verildi. Dördüncü bölümde; Maddox (1968) tarafından tanımlanmış olan kuvvetli C_1 toplanabilir ve sınırlı dizi uzaylarının bazı lineer ve topolojik özellikleri verildi. Bilinen dizi uzayları ile bu dizi uzayları arasındaki matris dönüşümleri incelendi. Bundan başka non-kompaktlığın Hausdorff ölçümü, bu uzaylar arasındaki bir lineer operatörün kompakt olması için gerekli ve yeterli şartları vermek için uygulandı. Son bölümde ise, tartışma ve sonuç verildi.
Özet (Çeviri)
This study is organized as five chapters. In the first chapter; introduction has been given. In the second chapter; basic definitions and theorems that will be used throughout the study are given. In the third chapter; methods that will be used in the study are given. In the fourth chapter; some linear and topologyic properties of strongly C_1 summable and bounded sequence spaces that had been defined by Maddox (1968) are given. Matrix transformations between well known sequence spaces and these sequence spaces are investigated. Furthermore the Hausdorff measure of noncompactness is applied to give necessary and sufficient conditions for a linear operator between these spaces to be compact. And finally, the result is given at the last chapter.