Kaehler manifoldlarında CR-warped çarpım altmanifoldlar
CR-warped product submanifolds in Kaehler manifolds
  1. Tez No: 283358
  2. Yazar: SÜLEYMAN DİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü giriş, ikinci bölüm diğer bölümlerin kolay anlaşılması için diferensiyel geometrideki bazı temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde önce kompleks manifoldların inşasında kullanılacak cebirsel kavramlar ve holomorfik fonksiyonlar verildikten sonra kompleks ve hemen hemen kompleks manifoldlar, Hermityen manifoldlar ve Kaehler manifoldlar verilmiştir. Dördüncü bölüm CR- altmanifoldlara ayrılmıştır.Beşinci bölümde Kaehler manifoldlarının CR-warped çarpım altmanifoldlarını inceledik. Kaehler manifoldlarında CR-warped çarpımların genel özelliklerini inceleyip keyfi bir Kaehler manifoldunda bir warped çarpımı için bir eşitsizlik elde ettik. Daha sonra Kaehler manifoldunda eşitsizlik durumundan eşitliğini sağlayan CR-warped çarpımlarını inceledik. Son olarak eşitliği sağlayan kompleks uzay formunda CR-warped çarpımları sınıflandırdık
Özet (Çeviri)
This thesis covers five chapters, the first chapter is introduction and the second chapter is devoted to some basic concepts in differantial geometry to make the other chapters easily understood. In the third chapter we prepare some algebraic results on real and complex vectors spaces and we give fundamental properties of holomofic functions that will be applied to structures of almost complex and complex manifolds, In this chapter it?s also given almost complex and complex manifolds, Hermitian manifolds and Kaehler manifolds. In the fourth chapter CR-submanifolds are presented.