Esnek kümelerde karar verme yöntemlerinin eğitim bilimlerine uygulanması
Decision making methods of the soft sets in the education science
- Tez No: 283360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Esnek küme teorisi, belirsizlik içeren modellemek için bir matematiksel araç olarakMolodtsov tarafından 1999 yılında ortaya atıldı. Bu teori, karar verme problemleri,bilgi sistemleri, cebirsel yapılar, optimizasyon teorisi gibi belirsizlik içeren bir çok alanabaşarıyla uygulandı. Bu tez çalışmasında, önce senek kümeler, bulanık parametreli esnekkümeler, bulanık parametreli bulanık esnek kümeler ve bunların işlemleri verildi. Dahasonra bulanık parametreli bulanık esnek karar verme metodu kullanılarak bir esnek sınavdeğerlendirme yöntemi geliştirildi ve bu yöntemin uygulaması bir örnekle açıklandı.
Özet (Çeviri)
The soft set theory was produced by Molodtsov in 1999 as a mathematical tool for dealingwith uncertainties. This theory is applied to decision making problems, informationsystems, algebraic structures and optimization theory, etc. which are contain uncertainties.In this thesis, we rst introduced the soft sets, fuzzy parameterized soft sets, fuzzyparameterized fuzzy soft sets and their operations. We then construct a soft decisionmaking method for evaluation of the exams by using the fuzzy parameterized fuzzy softsets soft decision making method. We nally gave an application of the method.