Türkiye doğal florasında yetişen Papaver cinsi Oxytona seksiyonuna ait gen havuzunun SRAP tekniği ile genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of gene pool of Papaver genus Oxytona section grown in wild flora of Turkey by SRAP technic
  1. Tez No: 283359
  2. Yazar: ELİF KAYMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Oxytona seksiyonu içerisinde yer alan Papaver bracteatum (2n=14), P. pseudo-orientale (2n=42) ve P. orientale (2n=28) türleri ülkemiz doğal florasında bulunmaktadır. Papaveracea familyasında yer alan Papaver cinsi morfin, kodein, tebain, oripavin gibi zengin alkaloit içeriklerine sahiptir. Alkoloit içeriklerinin, ilaç sanayinin hammadde sorununa katkı olması ve uyuşturucu madde olarak kullanılması sebebiyle önemi yüksek bir familyadır. Her ne kadar bu üç türün morfolojik ve biyokimyasal özellikleri belirlense de bu özellikler intersipesifik hibridizasyon ve çevresel faktörlerden etkilendiğinden dolayı birbirlerinden ayrılması oldukça güçtür ve karışıklıklar yaşanmaktadır. Bu karışıklığın giderilmesinde moleküler metotlardan yararlanılmaktadır. Genetik varyasyonun araştırılmasında moleküler markörlerden yaygın olarak kullanılan SRAP tekniği kullanılmıştır. Farklı bölgelerden toplanan 40 bitki örneği 10 adet SRAP primeri kullanılarak analiz edilmiştir. Shanon indeksi 0,55, Nei indeksi 0,38, polimofizm oranı 89,66 `dır. 29 okunan banttan ise 26'sının polimorfik olduğu bulunmuştur. 3 nolu SRAP primeri en fazla sayılabilir bant veren primer olmuştur. Ortalama genetik mesafe 0,46 olarak bulunmuştur. En yakın mesafe 0,109 olarak 1 nolu ve 2 nolu populasyonlar arasında bulunmuştur. En uzak genetik mesafe ise 1,00 olarak 14 nolu ve 18 nolu populasyonlar arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
P. bracteatum (2n=14), P. pseudo-orientale (2n=42) and P. orientale (2n=28) species of Oxytona section in Papaver genus are found widely in native flora of Turkey. Genus Papaver from Papaveracea family has rich alkoloids such as morphine, codeine, tebaine, oripavine. Papaveracea family is highly important due to its contribution to pharmaceutical industry and usage for narcotic analgesic. Although the morphologic and biochemical traits of 3 species have been determined, because these traits are effected from interspesific hybridizations and environmental conditions, the identification of the plant populations of Oxytona section is very difficult and causes confusion. Molecular methods are used to eliminate this confusion.In our study, SRAP technic that is widely used in the investigation of molecular markers was employed to research genetic variation. Forty plant species collected from different regions were investigated using 10 SRAP primers. Shannon index was found to be 0,55, Nei index 0,38, rate of polymorphism is 89,66. 26 bands were polymorphic from 29 scorable amplification bands. The highest number of scorable bands were generated by SRAP 3 primer. Average genetic distance was found to be 0,46 The nearest genetic distance between population 1 and population 2 was 0,109. The farthest genetic distance between population 14 and population 18 was 1,00.