Altın dikeni (Scolymus hispanicus) bitkisinde insektisit aktiviteye sahip bileşiklerin saflaştırılması ve yapısının aydınlatılması
Purification and structure identification of insecticidal active compounds of altin dikeni plant (Scolymus hispanicus)
  1. Tez No: 283367
  2. Yazar: EMEL BAKLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Scolymus hispanicus bitkisinin insektisit aktivitesi ve kimyasal bileşenleri araştırılmıştır. Bitki, Gaziosmanpaşa Üniversitesi kampüsünden 2008 yılında toplandı ve gölgede kurutuldu. Kurutulan bitki toprak üstü kısmı metanol:metilen klorür çözücü sistemi ile ekstrakte edildi. Elde edilen ekstrakt vakum kromatografisi ile apolar çözücü sistemden polar çözücü sistemine doğru fraksiyonlara ayrıldı. Sekonder metabolitleri ayırma işlemi ince tabaka kromatografisi ve Flash kromatografisi kullanılarak yapıldı. S. hispanicus bitkisinin etanol ekstresi ve metanol-diklor metan ekstrelerinden elde edilen Lupeol, Lupeol asetat ve 12?oleanen-3-yl-asetat bileşiklerinin patates böceğine karşı insektisit aktiviteleri incelenmiştir.Güçlü insektisit aktivite gösteren bileşikler saflaştırıldı ve yapı tayinleri için 1D ve 2D NMR teknikleri ile GC-MS teknikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, insecticide activity and chemical composition of Scolymus hispanicus plant were investigated. The plant had been collected from Gaziosmanpaşa University campus in 2008 and was dried in shadow. The dried aerial parts of plant were extracted with methanol-methylene chloride. Crude extract of aerial parts was separated into its fractions by using vacuum chromatography from nonpolar solvent to polar solvent systems. The separation processes of secondary metabolites were carried out by using the vacuum chromatography and thin layer chromatography. The insecticide activity of ethanol and methanol:dichloromethane extracts and obtained compounds of Lupeol, Lupeol acetate and 12?oleanen-3-yl-asetat was investigated against Leptinotarsa decemlineata.The insecticidally active fraction was purified with different separation technique lead to us a steroid derivate and identified as lupeol acetate with 1D and 2D NMR technique and GC-MS technique.