OHF 333 ve Quince A anaçları üzerine aşılı santa maria ve deveci armut çeşitlerinde farklı terbiye sistemlerinin vejetatif ve generatif gelişim üzerine etkisi
The effect of training systems on vegetative and generative growth of santa maria and deveci pear cultivars on OHF 333 and Quince A rootstocks
  1. Tez No: 283380
  2. Yazar: KAMİL ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, 2008-2010 yıllarında, Tokat koşullarında QA ve OHF 333 anaçlarına aşılı Deveci ve Santa Maria armut çeşitlerinde yürütülmüştür. Araştırmada, 2008 yılı Mart ayında tek sıralı 3,5x1,0 m mesafe ile dikilen fidanlara Dik Kordon, Tek Kollu Kordon ve Y Palmet terbiye sistemleri uygulanmıştır.Tel-herek kombinasyonu üzerinde geliştirilen ağaçlarda, vegetatif gelişim ile ilgili kriterlerin incelendiği çalışmada, 2010 yılı verilerine göre, topuz sayısında en yüksek değer, QA/Deveci kombinasyonundaki Dik Kordon (4,22 adet) terbiye sisteminde saptanmıştır. Toplam meyve dalı sayısında da, en yüksek değer yine QA/Deveci kombinasyonundaki Dik Kordon (5,89 adet) terbiye sisteminde tespit edilmiştir. QA/Deveci kombinasyonundaki Tek Kollu Kordon terbiye sisteminde anaç çapı (35,41 mm) ve anaç gövde kesit alanı (999,46 mm2) diğer kombinasyonlara göre, en yüksek değerde belirlenmiştir. Çeşit çapı (24,67 mm) ve çeşit gövde kesit alanı (500,52 mm2) değerleri yönünden ise QA/Santa Maria kombinasyonundaki Y Palmet terbiye sistemi en yüksek değeri vermiştir. Taç hacminde en yüksek değer QA/Santa Maria kombinasyonundaki Y Palmet (1,02 m3) terbiye sisteminde, en düşük değer ise OHF 333/Deveci kombinasyonundaki Tek Kollu Kordon (0,30 m3) terbiye sisteminde belirlenmiştir.QA ve OHF 333 anacı üzerindeki tüm kombinasyonlarda verim etkinliği üzerine terbiye sistemlerinin etkisi bazı tekerrürlerden verim alınamadığı için hesaplanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with Deveci and Santa Maria pear cultivars grafted on QA ve OHF 333 pear rootstocks in Tokat ecological conditions during 2008-2010. In the study, Vertical Cordon, One Arm Cordon and Y Palmette, training systems were applied on the trees planted with 3,5x1,0 m intervals where all the trees were planted in 2008 March.In the study, where vegetative growth performances of the trees grown on wire-stake combination system were evaluated, the highest value (4.22 number) at spur number according to 2010 year values was determined from Vertical Cordon training system of QA/Deveci combination.The highest branches number were obtained from Vertical Cordon (5.89 number) training system of QA/Deveci combination. Regarding to rootstock diameter (35.41 mm ) and rootstock trunk cross sectional area (999,46 mm2), the highest values obtained from One Arm Cordon training system of QA/Deveci combination compairing other combinations. Variety (scion) diameter (24,67 mm) and variety trunk cross sectional area ((500,52 mm2) were the highest in Y Palmette training system of QA/Santa Maria combination. Y Palmette (1,02 m3) training system of QA/Santa Maria combination resulted the highest canopy volume. On the other hand, the least the canopy volume were obtained from One Arm Cordon (0,30 m3) training system of OHF 333/Deveci combination.In all combinations on the QA ve OHF 333 rootstocks, the effect of training systems on yield efficiency could not be calculated because of fruitfullness.