OH×F 333 ve OH×F 97 armut klon anaçlarının tuz stresine tepkilerinin ın vıtro koşullarda belirlenmesi ve silisyum uygulamasının etkileri
Determination of salt stress responses of OH×F 333 and OH×F 97 pear clone rootstocks in vitro and effects of silicon application
  1. Tez No: 817002
  2. Yazar: ELİF UYDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada OH×F 333 ve OH×F 97 armut klon anaçlarının tuz stresine gösterdiği tepkiler ve Si uygulamalarının tuz stresinin azaltılmasındaki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 2 farklı deneme yapılmıştır. 1. denemede OH×F 333 ve OH×F 97 armut klon anaçlarının in vitro bitkileri kademeli olarak artırılan farklı konsantrasyonlarda tuz (0, 50, 100, 150 ve 200 mM NaCl) içeren ½ MS ortamında kültüre alınmıştır. 2. Denemede ise ½ MS ortamına bitkilerin kısmen zarar gördüğü 100 mM NaCl konsantrasyonuna ilave olarak 0.5, 1.0 ve 2.0 mM konsantrasyonlarında Na2O7Si3 ilave edilmiş ve bitkiler toplam 8 hafta bu ortamlarda inkübasyona tabi tutulmuştur. Deneme 1'de in vitro koşullarda tuz konsantrasyonları arttıkça, rejenerasyon oranı ve sürgün sayısı değerleri azalmış, zararlanma derecesi ise önemli derecede artmıştır. 200 mM NaCl uygulamasında çoğu sürgünün canlılıklarını yitirdikleri tespit edilmiştir. Artan tuz konsantrasyonlarının biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi incelendiğinde toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde, prolin ve çözünebilir protein içeriklerinin azaldığı, lipid peroksidasyon içeriğinin ise tuz konsantrasyonlarına paralel şekilde arttığı belirlenmiştir. Ancak toplam fenolik ve flavonoid madde içeriklerinde 150 mM NaCl uygulamasında tekrar bir yükselişin olduğu tespit edilmiştir. Deneme 2'de ise Si uygulamalarının tuz stresinin olumsuz etkilerinin giderilmesi yönünde önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Deneme 2'de toplam fenolik ve toplam flavonoid madde içerikleri artan Si konsantrasyonuna paralel olarak OH×F 333 anacında artarken, OH×F 97 anacında azalmıştır. Her 2 anacın lipid peroksidasyon içeriği Si konsantrasyonuna paralel olarak azalırken, prolin içeriğinin nispeten arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the responses of OH×F 333 and OH×F 97 pear clone rootstocks to salt stress and the effects of Si applications on reducing salt stress were investigated. For this purpose, two different experiments were conducted. In the first experiment, in vitro plants of OH×F 333 and OH×F 97 pear clone rootstocks were cultured in ½ MS medium containing gradually increasing different concentrations of salt (0, 50, 100, 150 and 200 mM NaCl). In the second experiment, Na2O7Si3 was added at 0.5, 1.0 and 2.0 mM concentrations in addition to the 100 mM NaCl concentration, where the plants were partially damaged, and the plants were incubated in these media for a total of 8 weeks. In Experiment 1, as the salt concentrations increased in vitro conditions, the regeneration rate and shoot number values decreased, while the degree of damage increased significantly. It was determined that most shoots lost their viability in 200 mM NaCl application. When the effects of different salt concentrations on biochemical parameters were examined, it was determined that total phenolic substance, total flavonoid substance, proline and soluble protein contents decreased, while lipid peroxidation content increased in parallel with salt concentrations. However, it was determined that there was an increase in the total phenolic and flavonoid substance contents in 150 mM NaCl application. In Experiment 2, it was determined that Si applications did not have a significant effect on eliminating the negative effects of salt stress. In Trial 2, while the total phenolic and total flavonoid contents increased in parallel with the increasing Si concentration in OH×F 333 rootstock, it decreased in OH×F 97 rootstock. While the lipid peroxidation content of both rootstocks decreased in parallel with the Si concentration, it was observed that the proline content increased relatively.