Burdur-ısparta yöresinde yayılış gösteren Lathyrus aphaca L. var. Pseudoaphaca (Boiss.) Davis, L. cicera L. ve L. sphaericus Retz. taksonlarının antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigations on antioxidant effects of Lathyrus aphaca L. var. Pseudoaphaca (Boiss.) Davis, L. cicera L. and L. sphaericus Retz. taxa distributed in Burdur-Isparta region
- Tez No: 283412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yetişen Lathyrus aphaca L. var. pseudoaphaca (Boiss.) Davis, L. cicera L. ve L. sphaericus Retz. taksonlarının ekstrelerin antioksidan etkileri araştırılmıştır. Çalışmamız kapsamında, L. aphaca var. pseudoaphaca, L. cicera ve L. sphaericus taksonlarının kurutulmuş ve toz hale getirilmiş topraküstü kısımları ve tohumlarından metanol ekstreleri hazırlanmış, sıvı-sıvı ekstraksiyonla klorofil ve lipofilik bileşikler uzaklaştırılmış ve elde edilen sulu ekstrelerin antioksidan aktiviteleri tespit edilmiştir. Antioksidan aktivite, 2,2-difenil-1-pikril hidrazil (DPPH), süperoksit (SO) ve nitrik oksit (NO) radikalleri süpürücü aktivite esasına göre ve total fenolik madde miktarı üzerinden spektroskopik olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak en yüksek antioksidan aktivite DPPH radikali süpürücü aktivite testine göre L. aphaca var. pseudoaphaca topraküstü ve tohum örneklerinde gözlenmiştir (IC50topraküstü=232,74 g/ml, IC50tohum=246,40 g/ml). En yüksek total fenolik madde miktarı ise L. sphaericus tohum örneklerinde (288,89 mg/g) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that, determining antioxidant effects of extracts of L. aphaca L. var. pseudoaphaca (Boiss.) Davis, L. cicera L. ve L. sphaericus Retz. taxa distributed in our country. Air dried ariel and seed parts of the plants were extracted with methanol. Methanolic extracts were dissolved in water and chlorophylls and lipophilic compounds were removed from the aqeous extract using solvent-solvent extraction. The aqueous extracts of the plants were tested for their radical scavenging activity against 2.2-diphenyl-1-picryl hydrazyl (DPPH), superoxide (SO) and nitric oxide (NO) radicals spectroscopically. In addition, gallic acid equivalent total phenolic contents of the plants were also determined using Folin-Ciocalteau reagent. In conclusion; according to DPPH free radical scavenging activity test, the highest antioxidant activity was found in both ariel parts and seeds samples of L. aphaca var. pseudoaphaca (IC50ariel part=232.74 g/ml, IC50seed=246.40 g/ml). The highest total phenolic substance amount was determined in L. sphaericus seeds samples (288.89 mg/g).