Salda Gölü (Burdur) çevresinin geofit bitkileri
Geophite plants of Salda Lake (Burdur) surrounding
- Tez No: 898805
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN FAKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizin doğal kaynaklarından biri olan Salda Gölü, Gölller Yöresinde bulunur. Göl genellikle suyunun berraklığı ve turkuaz rengiyle dikkat çeker. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yoğun bir ilgiye maruz kalmıştır. Bir turizm destinasyon alanı olarak görülen Salda Gölü'nün ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Artan ziyaretçi sayısı sebebiyle bölgedeki bitki florası baskı altındadır. Bu çalışmada bölgenin doğal güzellikleriyle bilinen Salda Gölü çevresindeki geofit bitkiler tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında Amaryllidaceae (2), Apiaceae (1), Araceae (2), Colchicaceae (3), Geraniaceae (2), Iridaceae (6), Liliaceae (13), Orchidaceae (9), Primulaceae (1), Ranunculaceae (2) ve Valerianaceae (1) familyalarına ait 42 adet geofit bitki belirlenmiştir. Bu bitkilerden 42 adet bitkinin 5 tanesi endemiktir. Çalışmada geofit bitkilerin familya, yükselti, çiçeklenme zamanı, habitat, toplanma zamanı, botanik özellikleri, endemizm ve tehlike kategorisi bilgileri çizelge halinde verilmiştir. Ayrıca geofit bitkilerin göl çevresindeki yayılış alanları harita üzerinde gösterilmiştir. Endemik türlerin tehlike durumlarına göre koruma yöntemleri öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the natural resources of our country, Salda Lake, is located in the Lakes Region. The lake usually attracts attention with its clear water and turquoise color. In recent years, it has attracted great interest in our country and the world. The number of visitors to Salda Lake, which is seen as a tourism destination, is increasing day by day. Due to the increasing number of visitors, the plant flora in the region and especially the geophyte plants are under pressure. In this study, geophyte plants around Salda Lake, known for its natural beauties, were identified. Within the scope of the study, 42 geophyte plants belonging to the families Amaryllidaceae (2), Apiaceae (1), Araceae (2), Colchicaceae (3), Geraniaceae (2), Iridaceae (6), Liliaceae (13), Orchidaceae (9), Primulaceae (1), Ranunculaceae (2) and Valerianaceae (1) were determined. 5 of these 42 plants are endemic. In the study, family, altitude, flowering time, habitat, collection time, botanical characteristics, endemism and danger category information of geophyte plants are given in a tabular form. In addition, the distribution areas of geophyte plants around the lake are shown on the map. Protection methods are presented as suggestions according to the danger status of endemic species.