Yerli kaynaklardan reaktif alümina üretimi ve karakterizasyonu
Reactive alumina production from domestic raw materials and its characterization
- Tez No: 283424
- Danışmanlar: DR. BETÜL ABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Seydişehir (Konya) Alüminyum Tesislerinde üretilen Metalurjik kalite kalsine alümina ve gibsitten düşük sodalı reaktif alümina üretimi üzerine yapılan çalışmalar ve sonuçları sunulmuştur.Yapılan çalışmalar iki bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, Seydişehir metalurjik kalite kalsine alüminanın karakterizasyonu ve bundan düşük sodalı reaktif alümina üretim imkanları araştırılmıştır. İkinci bölümde, Seydişehir gibsitine farklı miktarlarda (sırasıyla % 0.5, 1, 1.5) borik asit katkısı kullanılarak kalsinasyon işlemi (1250 °C, 25 °C /dk 1saat) ile soda içeriğinin düşürülmesi ve bundan düşük sodalı reaktif alümina üretimi ve karakterizasyon çalışmaları araştırılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda; Seydişehir kalsine alüminasından düşük sodalı reaktif alümina üretiminin teknik olarak mümkün olduğu, Seydişehir gibsitinden düşük sodalı reaktif alümina üretiminin mümkün olduğu ve borik asit katkısının miktarı arttıkça % Na2O içeriğinin düşürülebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study experiments and test results were presented on low amount of soda containing reactive alumina production from metallurgical quality calcined alumina and gibbsite produced at Seydişehir (Konya) Aluminum Plant.Experimental studies consist of two steps. In the first step, characterization of Seydişehir metallurgical quality calcined alumina was made and then production of low amount of soda containing reactive alumina from calcined alumina was investigated. In the second step, calcination (1250 °C, 25 °C /min. 1hour) of different amounts of boric acid added (0.5, 1 and 1.5 % respectively) Seydişehir gibbsite, minimizing its soda amount and production of low amount of soda containing reactive alumina and its characterization studies were carried out.At the end of the study; it is possible from technical point of wiev to produce low amount of soda containing reactive alumina from Seydişehir calcined alumina and from Seydişehir gibbsite. With the increasing boric acid addition it is possible to minimize the Na2O % content of reactive alumina.