Maksimum metriği geometrisinde bazı Öklid problemlerinin benzerleri
The equivalents of some problems in Euclidean geometry the maximum metric
- Tez No: 283423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, geometri ve maksimum düzlem modeli ile ilgili bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, bu modelle ilgili bazı tanım ve teoremler yer almaktadır. Üçüncü bölümde, maksimum çemberinde kiriş ve teğet kavramları üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde ise maksimum daire diliminin alanı ile maksimum yay uzunluğu arasındaki ilişki incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some information about the geometry and maximum plane model is given. In the second chapter, some definitions and theorems about this model are mentioned. In the third chapter, the concepts of chord and tangent on the maximum circle are focused on. In the fourth chapter, the relationship between the sector area and the arc length of a maximum circle is examined.