Bina elektrik tesisatçısı meslek standardı ve yeterliliğinin hazırlanması (Seviye 4)
Preparation of occupational standards and qualification building electrician (Level 4)
- Tez No: 283426
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, inşaat sektörü için ?Bina Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4)? adında meslek standardının ve yeterliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tezin hazırlanması sürecinde literatür ve iş piyasası araştırmaları yapılmıştır. Literatür çalışması kapsamında, Avrupa Birliği boyutundaki eğilimler çerçevesinde meslek standartlarının ve yeterliliklerinin önemi açıklanarak ülkemizde yapılan iş piyasası çalışmaları incelenmiştir. İş piyasası çalışması kapsamında, Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren elektrik tesisatçılarına 3?17 Ağustos 2010 tarihleri arasında ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Meslek Tanım Formu? ve ?Mesleki Beceri Formu? anketleri uygulanarak meslek analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin ışığında meslek standardı ve yeterliliği hazırlanmıştır. Ayrıca meslek standardı ve yeterliliklerin işlevsel bir nitelik kazanması için çeşitli öneriler sunulmuştur.Hazırlamış olduğum tez çalışmasının ülkemizde Ulusal Meslek Standartlarının (UMS) ve Ulusal Mesleki Yeterliliklerin (UMY) hazırlanması sürecine ve bu alana ilgi duyan araştırmacılara faydalı olmasını temenni ediyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, for the construction industry called ?Building Electrician (Level 4)? occupational standards and qualification are determined.During the preparation of the thesis, literature and labor market ınvestıgatıons are done. Within the scope of literature study, the importance of occupational standards and qualification of the European Union within the framework of trends in the size of the labor market by explaining the work done in our country are examined. Scope of operation of the labor market, between 3-17 August 2010 dates, ?Personal Information Form?, ?Occupational Description Form? and ?Vocational Skill Form? surveys were conducted by applying the occupational analysis by labourer who work as a electrician in the town of Orhangazi. In light of obtained data the occupational standards and qualification are prepeared. In additon, to gain a occupational standards and functional competence qualification a variety of recommendations are presented.I wish,this thesis to be useful for the preparation process of national accupational standards (NAS) and national vocational qualifications (NVQ) and the ınvestıgatıons who are interested in this field.